en iyi rulet siteleri
Hukuk örgütleri: İktidara boyun eğmeyeceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • Hukuk örgütleri: İktidara boyun eğmeyeceğiz

Hukuk örgütleri: İktidara boyun eğmeyeceğiz

Avukatlara yönelik gözaltı operasyonlarına tepki gösteren hukuk örgütleri, baskılar karşısında iktidara boyun eğmeyeceklerini belirtti.

ABONE OL
Mart 27, 2024 16:12
Hukuk örgütleri: İktidara boyun eğmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Avukatlara yönelik gözaltı operasyonlarına tepki gösteren hukuk örgütleri, baskılar karşısında iktidara boyun eğmeyeceklerini belirtti. 
 
İstanbul’da hukuk örgütleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Gülhan Kaya ve savcılık ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Mustafa Taylan için Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. “Savunma boyun eğmeyecek” pankartının açıldığı açıklamada, “Savunma susmadı, susmayacak” sloganları atıldı.
 
‘MESLEKİ FAALİYETLER KRİMİNALİZE EDİLMEK İSTENDİ’ 
 
Açıklamada konuşan ÖHD İstanbul Şubesi’nden avukat Nagehan Avçil, gözaltıların ardından 24 saat avukat kısıtlılığı kararı getirilerek, görüşmelerinin hukuka aykırı bir şekilde engellendiğini söyledi. 
 
Gülhan Kaya’nın tutuklanmasına gerekçe yapılan “Haklarında mahkumiyet kararı verilen soruşturma ve kovuşturmaları olan örgüt mensupları ile HTS kayıtları bulunması” gerekçesine dikkat çeken Avçil, “Bunların tutuklama gerekçesi haline getirilmesi, avukatlık mesleğine yapılan saldırının açık göstergesidir” dedi. Emniyette Mustafa Taylan’a sorulan soruların avukatlık faaliyetlerine dönük olduğunu aktaran Avcil, sorularla mesleki faaliyetlerin kriminalize edilmeye çalışıldığını vurguladı.
 
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
25 Nisan’da Amed merkezli yapılan ve aralarında siyasetçi, gazeteci, sanatçı ve hukukçuların da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınıp tutuklanmasını hatırlatan Avçil, “Diyarbakır’da boyun eğmediğimiz gibi, İstanbul’da da iktidarın baskılarına boyun eğmeyeceğiz. Siyasi iktidarın bize dayattığı ‘uslu avukatlar’ kimliğini reddediyoruz. Mesleğimizi icra ederken hiçbir siyasi gücün gölgesini kabul etmiyoruz. Avukatlık pratiğimizin hesabını hiçbir muktedire vermeyeceğiz. Gözaltında ve hapishanelerde tutulan tüm meslektaşlarımız serbest kalana kadar mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.