en iyi rulet siteleri
Kürtçe kursunda başarılı olan öğrencilere sertifika verildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Kürtçe kursunda başarılı olan öğrencilere sertifika verildi

Kürtçe kursunda başarılı olan öğrencilere sertifika verildi

MED- DER, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı haftası vesileyle Kürtçe dil kursuna katılan ve başarı sağlayan öğrencilerine başarı sertifikalarını verdi.

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 18:30
Kürtçe kursunda başarılı olan öğrencilere sertifika verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED – MED- DER, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı haftası vesileyle Kürtçe dil kursuna katılan ve başarı sağlayan öğrencilerine başarı sertifikalarını verdi.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı haftası vesileyle düzenlediği etkinlikte, Kürtçe dil kursuna katılan ve kursta başarı sağlayan öğrencilerine, başarı sertifikalarını takdim etti.

Etkinlik, Amed’in Peyas (Kayapınar) ilçesine bağlı Gaziler semtinde bulunan dernek binasında yapıldı.  Etkinliğe, Yeşiller Sol ve Gelecek Parti (Yeşil Sol Parti), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütünün yanı sıra Amed Tabip Odası, Amed 78’ler Girişimi Derneği ve çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğin yapıldığı bahçeye “ Zimane Kurdî Kilîda Azadiya Gelê Kurd e” ve “15 ê Gulanê Cejna Zimanê Kurdî Piroz Be” pankartları asıldı.

‘CELADET ELÎ BEDİRXAN’IN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan MED-DER yöneticisi Rıfat Ronî, Kürtlerin “kardeş” olarak nitelendirilmesine rağmen Kürtçenin eğitim dili olarak kabul edilmemesine tepki gösterdi. Kürtçenin, eğitim dili olana kadar mücadele edecekleri vurgusunu yapan Ronî, “Ehmedê Xanê, Feqiyê Teyran, Melayê Cizîrî ve Kürt alfabesinin kurucusu Mîr Celadet Elî Bedirxan’ın hayallerini gerçekleştireceğiz” dedi.

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR’

Ardından MED-DER Eşbaşkanı Şükran Yakut Kirmanckî yaptığı konuşmasında, “Bizler evimizden başlayarak, sokakta, çalışma yerimizde, siyasette kısacası yaşamın her yerinde ana dilimizi konuşmalıyız. Ana dilimiz eğitim dili olana kadar bu mücadelemiz sürecektir” ifadelerine yer verdi.

Etkinlik stranlar ve halaylarla son buldu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.