en iyi rulet siteleri
19 KASIM 2022 GÜNDEMİ

19 KASIM 2022 GÜNDEMİ

19 KASIM 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Kasım 19, 2022 06:00
19 KASIM 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
*  PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Rojava Devrimi sonrası yayılan “jin, jiyan, azadî” felsefesinin İran’da da direnişin kıvılcımı olduğunu söyleyen gazeteci Omer Hujebri, ölüme sürüklenen ve tecavüze uğrayan kadınların çocuklarının bugün direnişe öncülük yaptığını kaydetti. 
 
* İran’da toplumun büyük kısmının kadın özgür olmadan toplumun özgürlüğünün mümkün olmayacağına inanmaya başladığını belirten gazeteci Evîn Keştkar, “Kurdistan, mücadelenin başlatıcısıdır. Tüm saldırılara rağmen kesinlikle kazanan biz olacağız” dedi. 
 
* İstiklal Caddesi’ndeki patlamayı Diyarbakır’da 5 Haziran’da yaşanan patlamaya benzeten HDP Milletvekili Sezai Temelli, İstiklal patlaması sonrasında iktidarın yayın yasağı getirmesinin nedenin “suçüstü yakalanma” korkusu olduğunu söyledi. 
 
* Türkiye’nin kimyasal silah saldırılarına tepki gösteren Wan Barış Anneleri Meclisi üyeleri, sessizliğin “ölüm” olduğunu belirterek, “Çözüm savaşta değil, barış ve adalette” dedi. 
 
* Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki hasta tutuklu Yılmaz Üstek, yaşadıkları ihlalleri anlatarak, “Nefes alamıyorum” dedi. 
 
*Tutuklu yazar Bager Sayak, Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 12 Eylül’ü aratmayan uygulama, yaklaşım ve zihniyetin sürdüğünü belirterek, tek kişilik hücrelerde tecrit altında tutulduklarını aktardı.
 
*  Newroz’da yöresel kıyafetleri nedeniyle 5 yaşındaki ikizlerin, anne Zeynep A.B. aleyhine “delil” olarak kullanılmak üzere alıkonulduğu ortaya çıkarken, yürütülen soruşturma ise takipsizlikle sonuçlandı. 
 
* Türkiye ve Kurdistan’da çocuk haklarının ihlal edildiğini belirten ÖHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Veysel Demirkaya, 2000’den bu yana 380 çocuğun “faili devlet” olan bir olayda yaşamını yitirdiğini belirtti. 
 
* MEB güdümlü MESEM kapsamında çocukların tam zamanlı ve ucuz işgücü olarak çalıştırıldığını belirten Doç. Dr. Taner Akpınar, “MESEM yasal yoldan çocuk işçi çalıştırma uygulamasıdır” dedi.
 
* Mêrdîn’de, 19 yıl önce recm edilerek katledilen Şemse Allak’tan sonra ne Kurdistan’da ne de özelinde Mêrdîn’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını belirten TJA Mardin Sözcüsü Eylem Amak, “Şemse’den Jîna Emînî’ye ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganıyla mücadele büyüdü” dedi. 
 
* Şirnex ve ilçelerinde öğrencilerin valilik ve kayyımların yaptığı etkinliklere kitlesel olarak taşınmasına tepki gösteren Eğitim Sen Şube yöneticisi Serhat Uğur, “Bu çocuklar, sizin ne bindirilmiş kıtalarınız ne de karşılama şakşakçılarınızdır” dedi.
 
* Cemevleri düzenlemesinin Alevileri asimile amacı taşıdığını söyleyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticisi Bayram Özkan, “Cemevi kırmızı çizgimizdir” diyerek, AKP’nin düzenlemesine karşı mücadele edeceklerini belirtti.
 
* Ben û Sen Semti’nde ortaya çıkan “İkinci Sur”ları yerinde inceleyen Mimarlar Odası Amed Şubesi Eşbaşkanı Selma Aslan, “Kalıntıya doğru müdahale edilmeli ve koruma çalışması yapılmalı” dedi.
 
* Hakkında öğretmenlere mobbing uygulamaktan mahkeme kararı, görevi kötüye kullanmaktan açılmış dava ve zimmet suçundan devam eden soruşturma olmasına rağmen ilkokul müdürü A.E. görevine devam ediyor.
 
* Ağustos ayından bu yana temel gıda ürünlerinde yüzde bin 226’a varan artışlar olduğuna dikkati çeken ekonomist Ahmet Şahinöz, enflasyonun yoksulları daha da yoksullaştırdığını belirtti.
 
*Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti, 621’inci gününde Pirsûs’taki evinde sürecek. 
 
* HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Agirî kongresine katılacak. (11.00) CANLI
 
* Amed Tabip Odası, insan hakları komisyon üyesi Dr. Mustafa Yaşa’nın gözaltına alınmasına ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenleyecek. (11.00)
 
* Şiddetle Mücadele Ağı, Meryem Sevim’in katledilmesine ilişkin Amed Koşuyolu Parkı’nda açıklama yapacak. (11.00)
 
 * Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemin 920’ncisini online gerçekleştirecek. (12.00) 
 
* Kayıp yakınları ve İHD, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemini Amed, İzmir ve Elîh’te gerçekleştirecek. (12.00-13.00) CANLI
 
* Evrensel Gazetesi, gazeteci Namık Tarancı’nın 30’uncu yılı kapsamında “Basın özgürlüğü ve haber alma hakkı” başlıklı paneli Amed Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenleyecek. (12.00)
 
* KESK Amed Şubeler Platformu, KHK’lilere ilişkin Hazal Park’ta açıklama yapacak. (13.00)
 
* İHD Semsûr Şubesi, KESK binasında “Her şeyden önce barışa ihtiyaç var” paneli düzenleyecek. (13.00)
 
* Şehmeran Kadın Platformu Mêrdîn’in Artuklu ilçesinde tek kişilik gösteri ve serbest kürsü gösterisi düzenleyecek. (13.00-17.00)
 
* Türkiye Barolar Birliği, TBB binasında “Kadınların Adalete Erişimi” panel düzenleyecek. (13.00)
 
* İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “F Oturumu”nun 555’inci haftasında dernek binası önünde açıklama gerçekleştirecek. (13.30)
 
* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için İHD Ankara Şubesi önünde açıklama yapacak. (13.30)
 
* 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında birçok kentte eylem ve etkinlikler gerçekleştirilecek. (14.00-19.00)
 
  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.