en iyi rulet siteleri
Kürkçü’den Hür Dava Partisi tespiti: Devlet eliyle sivriltilecekler, sonuç alamayacaklar
  • Rojev
  • Politika
  • Kürkçü’den Hür Dava Partisi tespiti: Devlet eliyle sivriltilecekler, sonuç alamayacaklar

Kürkçü’den Hür Dava Partisi tespiti: Devlet eliyle sivriltilecekler, sonuç alamayacaklar

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Hür Dava Partisi’nin iktidar eliyle Meclis’e taşınmasına ilişkin, “Yeni dönemde devletin elinde yurtsever harekete karşı bir odak olarak sivriltilecekler. Beyhude bir çaba, sonuç alamayacaklar” dedi.

ABONE OL
Haziran 10, 2023 06:32
Kürkçü’den Hür Dava Partisi tespiti: Devlet eliyle sivriltilecekler, sonuç alamayacaklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Hür Dava Partisi’nin iktidar eliyle Meclis’e taşınmasına ilişkin, “Yeni dönemde devletin elinde yurtsever harekete karşı bir odak olarak sivriltilecekler. Beyhude bir çaba, sonuç alamayacaklar” dedi. 
 
14 Mayıs Genel Seçimlerinde iktidarın oluşturduğu Cumhur İttifakı listelerinden Meclis’e giren Hür Dava Partisi’ne yönelik tartışmalar halen sürüyor. 90’lı yıllardan günümüze kadar adı birçok faili meçhul cinayet ve katliamla anılan Hizbullah içinde yer alan birçok ismin de üyesi olduğu Hür Dava Partisi’ne ilişkin konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, partinin Meclis’e girme amacına, AKP’nin bu ittifaktaki çıkarının ne olduğuna ve Meclis’te olmasının nelere yol açacağına dair değerlendirmelerde bulundu.
 
Ertuğrul Kürkçü
 
PARTİNİN ‘TARİHİ MİRASI’
 
Hür Dava Partisi’nin kendisini, “Şîa eksenli siyasal-İslamcı” mücadelenin bir parçası olarak tanımladığını kaydeden Kürkçü, İran yanlısı olduklarına dair kavrayışın bundan kaynaklı olduğunu belirtti. İran’ı yöneten dinsel ve felsefi genel perspektifin “Şîa” düşüncesi olduğunu söyleyen Kürkçü, Türkiye’de Şîa’nın temelinin İran’daki kadar güçlü olmamasından kaynaklı Hür Dava Partisi’nin kitlesel bir güce ulaşamadığını belirtti.   
 
“HÜDA PAR’ı oluşturan kadrolar, kirli savaş döneminde bölgedeki askerin hoşgörüsü ve işbirliğiyle, Kürt yurtseverlerin öldürülerek ortadan kaldırılmaları için seferber edilmiş olan Hizbullah örgütünün içinden geliyor” hatırlatmasında bulunan Kürkçü, bu partinin “tarihsel” fonksiyonun Kürt yurtseverliğine ve devrimciliğine karşı savaşmak olduğunu belirtti. Bu savaşların devlet himayesinde gerçekleştirildiğini belirten Kürkçü, “Sizin meslektaşlarınız 20-30 yıl önce enselerine sıkılan birer kurşunla hayatlarına son verildi. Yürütülen bu saldırılar Hür Dava Partililerin sırtından yürütüldü. Şimdi bundan mesul olmadıklarını söylüyorlar ama biz laf yarıştırmıyoruz, hakikatten bahsediyoruz. Bu miras orada, durduğu yerde durmaya devam ediyor. Geçmişte bu durum mahkum edilmediği için ‘el yıkanmış’ olmuyor” ifadelerini kullandı.
 
Devletin bir kere daha hizbul-kontra deneyimini başka koşullarda ve ilişkiler çerçevesinde değerlendirmeye aldığını belirten Kürkçü, bu sefer ağırlık merkezinde silahlı şiddetin değil, siyasi şiddetin olabileceğini söyledi. Hür Dava Partisi’nin devletin rol ve gücünün işleyişine entegre edildiğini ve devlet nezdinde “meşruiyet” kazandığını sözlerine ekleyen Kürkçü, “İster istemez bizi bir kere daha kirli savaş günlerine taşıyor” dedi. 
 
‘BEYHUDE BİR ÇABA’
 
Ertuğrul Kürkçü, Hür Dava Partisi’nin, bugün iktidardan farklı bir dil kullanarak Kürtlerin hakları ve talepleri noktasında olumlu söylemlerde bulunmasındaki amaca dair şunları söyledi: “Bunu tanrısal güçlere, İslami eğilimlere, geleneğe ve muhafazakarlığa bağlayarak kurguluyor. Erdoğan’ın HÜDA PAR’ı seçerken ya da kendisine yol gösteren devlet projesini ittifaka sokarken aklında tuttuğu en önemli nokta budur; Kürtlere sağcı, muhafazakar ve devlete yakın bir seçenek daha olduğunu ve bunun devlet desteğine sahip olduğunu söylemek, göstermek. Devletle çatışmak yerine, barışmak, devlete karşı çıkmak yerine gösterdiği yola girmek konusunda bir örnek oluşturulması seçeneğiyle HÜDA PAR’ın sisteme dahil edildiğini söyleyebilirim. Onların geçmişteki kirli savaşla edindikleri rol ve deneyimlerin, bugün onları tamamen inkar etmeksizin, yeni dönem ihtiyaçları çerçevesinde devletin elinde yurtsever harekete karşı bir odak olarak sivriltileceklerini söyleyebiliriz. Ancak yurtsever, demokratik çözüme karşı muhafazakar, İslami ve devletçi bir Kürt çözümünün olabileceğine Kürtleri ikna etmek beyhude bir çaba.”
 
Hizbullah’ın geçmişte askerin sınırsız desteğine ve “devletin engin müsemmasına” sahip olmasına rağmen içine çöken bir örgüt olduğunu dile getiren Kürkçü, bugünkü bu yapının yurtsever Kürt halkına karşı sonuç alamayacağını belirtti. Kürkçü, “Bunlar yurtsever hareketin en zayıf döneminde sonuç almamışken, bugün 5 kıtada örgütlenmiş, bir dünya gücü haline gelmiş, Kurdistan’ın tüm parçalarına serpilmiş, güç kazanmış, meşruiyetini uluslararası alanda kabul ettirmiş bir güç karşısında başarı şanslarının olduğunu görmüyorum. Ama can acıtır mı, insanları meşgul eder mi, zamanı ve imkanlarını alır ve bunları heder eder mi? Evet, bunlara yol açabilir. Burada bir Kürt halkını gereksiz bir mesaiyle meşgul edecektir” şeklinde konuştu. 
 
KÜRTLERE VERİLEN MESAJ
 
İktidarın, Hür Dava Partisi’ni Meclis’e alarak Kürtlere, “Sizi vuranları biz kardeş yaptık” mesajı vermeye çalışacağını da belirten Kürkçü, bu partinin Meclis’te olmasının Kürt halkı nezdinde hiçbir öneminin olmadığını vurgulayarak, “Fakat gündelik hayat, gösteriş, caf caf, çakarlı arabalarıyla emniyet eskortluğunda köylere gitmeler falan… Bunlarla göz boyanmaya çalışılacak. Öyle olsaydı Erdoğan Kurdistan’da bir numara olurdu ama olmuyor işte” ifadelerinde bulundu. 
 
Kürkçü son olarak, bundan sonraki süreçte nelerin yapılabileceğine ilişkin ise, “Yapacağımız en önemli şey, hem HÜDA PAR’la hem devletle hem de siyasetle ilgili hakikatleri konuşmak, bunları sergilemek olmalı. Eğer bu elverişli gerekçeler varsa, bunları ortadan kaldırmaya çalışmak ve bu zeminleri gidermek gerekiyor. Açık fikirlere gerçeklere dayanarak ve tarihi haklılığı göz önüne çıkartacak şekilde, Kürt halkını HÜDA PAR’ın Erdoğan rejiminin bir eklentisi olmasının manasını düşünmeye davet edeceğiz.”
 
MA / Rukiye Adıgüzel

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.