en iyi rulet siteleri
18 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

18 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

18 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Şubat 18, 2023 06:00
18 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Yaşanan depremin ardından boşalan Nurhak’ın kırsal mahallelerinde topraklarını terk etmeyen yaşlılar, kendilerine çadır ulaşmadığını söyledi.
 
* Semsûr’da yaraları sarmak için Kriz Koordinasyon Merkezi’nde bir araya gelen gönüllülerden depremzede hemşire Cihan Arık, ikinci depremde hastanede büyük bir izdiham yaşandığını söyleyerek, “Kaçarken, insanlar ayaklar altında ezildiler. Devlet burada çöktü” dedi. 
 
* Semsûr’da depremin 3’üncü günü enkaz altından kurtarılan Nazım Portakal, kendisini kurtarmaya geç gelen AFAD’ın sıkışan ayağından birini kurtaramadan gittiğini ve kendisini İspanya’dan gelen ekiplerin kurtardığını söyledi.
 
* Depremin merkez üssü Bazarcix ilçesinde ahırların yıkılması nedeniyle dışarıda kalan hayvanlar için yem ve barınaklara ihtiyaç var.
 
* Depremde yıkılan binalarda kullanılan asbeste karşı uyarılarda bulunan ASTA Başkanı Kenan Yıldız, asbestin yanı sıra silisyum, kurşun, Pcb, elektronik atıklar, kanalizasyon sistemlerinde yaşanan tahribat, binalarda buluna küf ve mantarlarında çok ciddi sağlık sorunları yaratacağını belirtti. 
 
* İktidarın depremin faturasını öğrencilere kestiğini belirten Eğitim Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mesut Mike, uzaktan eğitim kararıyla eğitim ve öğretimine darbe vurulduğunu söyledi. 
 
* Deprem yaralarının sarıldığı günlerde de Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarını değerlendiren PYD Yönetim Kurulu Üyesi Ehmed Xoce, “Türk devleti bu depremi kendi siyasi çıkarları doğrultusunda kullanmak istiyor” dedi.
 
* Mereş Türkoğlu Cezaevi’nden Samsun Kavak S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen tutuklulardan Yaşar Savcı, sevk sırasında çıplak şekilde bayılana kadar kendilerine işkence edildiğini aktardı. 
 
* HDK İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Nazlı Büket Yazıcı, devletin bölgeye yardımları ulaştırmak yerine gönderilen yardımları engellemeye çalıştığını belirterek, “Halkların birbiriyle kurduğu dayanışma ile bu sürecin üstesinden gelebiliriz” dedi. 
 
* Mereş’te meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde binaların yıkıldığı Dîlok, Semsûr, Mereş, Hatay, Meletî ve Amed’te arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.
 
* Kayıp yakınları, Êlih ve İzmir’de “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemine devam edecek.(12.00-13.00)  
 
* Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemin 934’üncüsünü online gerçekleştirecek (12.00)
 
* İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu “F Oturumu”nun 569’uncu haftasında dernek binası önünde açıklama gerçekleştirecek. (13.30)
 
* İzmir Kadın Platformu, deprem bölgesindeki kadınların yaşadıkları zorluklara ilişkin Konak İş Bankası önünde açıklama yapacak. (16.00)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.