DOLAR 18,5433 0.09%
EURO 18,0200 -0.07%
ALTIN 981,82-0,56
BITCOIN 3603843,48%
Diyarbakır
24°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KHK eylemi 219’uncu haftasında sürdü

KHK eylemi 219’uncu haftasında sürdü

Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi’nin KHK ihraçlarına karşı başlattığı oturma eylemi 219’uncu haftasında sürdü.

ABONE OL
Eylül 14, 2022 16:40
KHK eylemi 219’uncu haftasında sürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR- Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi’nin KHK ihraçlarına karşı başlattığı oturma eylemi 219’uncu haftasında sürdü.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şubesi’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçileri için başlattıkları oturma eylemini 219’uncu haftasında devam ettirdi. “İhraç tecrittir. Tecrit insan hakkı ihlalidir. Hak ihlallerine hayır. İşimize geri döneceğiz” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Hak, hukuk, adalet” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

KRİZE DİKKAT ÇEKTİ

Açıklamada söz alan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube eski başkanı Hasan Ali Kılıç, “Ders araç ve gereklerini karşılayamayan öğrenciler, yurtlarda yer bulamayan öğrenciler, geçinemeyenlerin mücadeleden başka yolu yoktur. 6 yıldır hukuksuzluğun bir kaç boyutunu ifade etmeye çalıştık. Seçilen vekiller barış istedikleri için şu an tutuklular. Onlarca belediyeye kayyım atandı, halkın iradesi gasp edildi. Doğanın talanı, kadın cinayetleri hala devam ediyor. Bizim ekolojik, demokratik ve kadın özgürlükçü duruş sergilemesi lazım. Yoksa asla haklarımızı elde edemeyiz” diye belirtti.

‘İŞİMİZE GERİ DÖNECEĞİZ’

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Veysel Beyazdam da, tüm ülkenin hukuksuzluk garabetine gömüldüğünü belirterek, “Ortaya çıkan görüntü devletin zor aygıtlarını kullanarak hak arayışlarının engellenemeyişidir. Bedeni ve ruhu yakan gerçek, kahrından yaşamını yitiren arkadaşlarımızdır. Tüm ülkeyi saran çoklu çürümüşlük kokusunu Anadolu coğrafyasının kültürel zenginliği olan rengarenk çiçeklerle gidereceğiz. Ve ağzımızdan dökülen ‘Haklıyız, Kazanacağız, İşimize Geri Döneceğiz’ sözleri, en güzel zafer halaylarıyla taçlanacak. Elbet bu çoraklık, çok yakın bir zamanda yeşerecektir” dedi.

‘MAZLUMUZ DİYENLER ZALİM OLDU’

Fiili meşru mücadeleyle toplumun vicdanındaki KHK yarasına merhem olacağını söyleyen Beyazadam, “Ülke insanı için zaten zor olan yaşam koşulları ihraç arkadaşlarımız için daha yakıcı hissedilmektedir. ‘Zulüm ile abad olunmaz’ diyen dünün mazlum geçinenleri bugünün en büyük zalimi durumundadırlar. Bu toplum bu yükü daha fazla kaldırmaz. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin bileşeni olarak yönetenlere diyoruz ki; gelin bu toplumu daha fazla germeyin. Toplumsal huzurun ve barışın ilk adımı olarak işlerinden ihraç ettiğiniz arkadaşlarımızı işlerine iade edin. KHK’leri iptal edin. Akli, vicdani ve ahlaki olanı da budur. Zaten önünde sonunda olacağı da budur. Tüm emek ve demokrasi güçlerini de bu uğurda mücadele etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.