KESK, TÜİK verilerini protesto etti

KESK, TÜİK verilerini protesto etti

KESK, yaptığı açıklamada TÜİK’in “sahte ” rakamlarına göre değil insanca yaşamaya yetecek bir ücret talep ettiklerini belirtti.

ABONE OL
Ocak 10, 2023 18:00
KESK, TÜİK verilerini protesto etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- KESK, yaptığı açıklamada TÜİK’in “sahte ” rakamlarına göre değil insanca yaşamaya yetecek bir ücret talep ettiklerini belirtti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerini ve maaş zamlarını Şişli Cevahir AVM önünde basın açıklaması yaparak protesto etti. “TÜİK gerçeği gizliyor, emekçiler açlık sınırında yaşıyor” pankartı açılan açıklamada sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz”, ” Savaşa değil eğitme bütçe”, “Savaşa değil sağlığa bütçe”, “TÜİK şaşırmış maaşları aşırmış”, “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz” sloganları atıldı.

‘İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYORUZ’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin yaşatmış olduğu buhranın asıl nedenin iktidarın politikaları olduğunu söyledi. AKP iktidarının baştan beri sermayeden yana politikalar geliştirdiğini kaydeden Bozgeyik, iktidarın  özelleştirme politikalarıyla kamuyu talan ettiğinin altını çizen Bozgeyik, “ Anayasal bir hak olan ücretsiz kamusal hizmet hakkımız ortadan kaldırılıyor. Hastanelerde de dahi randevu alamaz durumda geldik. Uzu süreden beri kamu emekçileri ve milyonlarca emekli, geçinememe ve barınamama sorunuyla karşı karşıyadır. Ev kiralarının 15-16 TL’ye ulaştığı gıda ve ulaşımda, enflasyonun yüzde yüzleri aştığı ama gerçek enflasyonun yüzde yüz 60’lara varan bir ülkede kamu emekçilerine ve emeklilere insanca bir yaşayacak bir ücret yerine asgari ücretin ortalama bir ücret haline getirilmiş bir durumla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu. 

SAHTE TÜİK RAKAMLARI

Basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Özev okudu. Kamu emekçileri ve emeklilerinin adeta ‘Bermuda Şeytan Üçgeni’ ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Özev, iktidarın TÜİK ve yandaş konfederasyonun yarattığı girdap ile emekçilerin sefalete mahkum edildiğini söyledi. TÜİK’in her altı ayda bir iktidarın ekonomi politikalarına uygun oranlar açıklayarak gerçek enflasyonu gizlediğini kaydeden Özev, iktidar’ın TÜİK verilerine göre enflasyon farkını vererek lütfedercesine artış oranı açıkladığını belirtti. Özev, “Oysa her zaman altını çizdiğimiz üzere enflasyona göre maaş zammı “sıfır” zam anlamına geliyor. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir” ifadelerine yer verdi.

‘TÜİK RAKAMLARI YALAN YOKSULLUK GERÇEK’

İbretlik bir iktidar ve yandaş sendikacılıkla ile karşı karşıya olduklarının altını çizen Özev,  6,5 milyon kamu emekçisi ve emeklinin, yandaş konfederasyonların ve iktidarın sahte enflasyon rakamlarını bir kuruş aşmayan TİS mutabakatlarının bedelini ödediğini söyledi.  Özev, devamla “İktidarın açıklamalarının, Cumhurbaşkanı’nın sahte TÜİK rakamlarının üzerine birkaç puan koymaktan ibaret ‘müjdesinin’ yaşadığımız gerçek enflasyon ve alım gücünün korkunç erimesinin karşısında hiçbir karşılığı yoktur. En küçüğünden en yaşlısına, işsizinden çalışanına, öğrencisinden esnafına kadar tüm halk TÜİK rakamlarının yalan, yoksulluğun gerçek olduğunu bizzat yaşayarak görmektedir. Bugün ülkedeki her beş kişiden biri açlık sınırı altında bir gelirle yaşamaya çalışmaktadır. Bu kadar geniş bir kesime reva görülen asgari ücret ise son artışa rağmen daha ceplere bile girmeden açlık sınırı altında kalmıştır” diye konuştu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.