DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316005-0,74%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

KESK: Engele rağmen hakkımızı savunmaya devam edeceğiz
  • Rojev
  • Ekonomi
  • KESK: Engele rağmen hakkımızı savunmaya devam edeceğiz

KESK: Engele rağmen hakkımızı savunmaya devam edeceğiz

ÖMK’ye karşı tepkilerini dile getirdikleri eylemlerde yaşanan polis şiddetine tepki gösteren KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Özev, taleplerinin meşru olduğunu, baskı ve engellemelere rağmen savunmaya devam edeceklerini kaydetti.

ABONE OL
Kasım 10, 2022 13:40
KESK: Engele rağmen hakkımızı savunmaya devam edeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – ÖMK’ye karşı tepkilerini dile getirdikleri eylemlerde yaşanan polis şiddetine tepki gösteren KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Özev, taleplerinin meşru olduğunu, baskı ve engellemelere rağmen savunmaya devam edeceklerini kaydetti. 
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, dün Anayasa Mahkemesi önünde “Öğretmenlik Meslek Kanunu’na” karşı yaptıkları eylemlerde polis tarafından uğradıkları şiddete ilişkin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İstanbul 3’Nolu Şube’de açıklama yaptı.  
 
Açıklamanın yapıldığı salona  “Tehdit, gözaltı yıldıramaz” pankart asıldı. AYM’nin ÖMK’yi dün itibariyle ele almaya başladığı bilgisini anımsatan platform dönem sözcüsü Hüseyin Özev, AYM’nin hukuka aykırı ve eğitimde telafisi olmayacak bir karar almaması konusunda uyarıda bulundu. 
 
Özev, “AYM önünde ‘Meslek Nöbeti’ tutmak için bir araya gelen sendika başkan ve yöneticilerinin taleplerini demokratik bir şekilde ifade etmek istemiş ancak emniyet güçlerinin saldırısına uğramışlardır. Çok sayıda sendika yöneticisi, ters kelepçe ile gözaltına alınmış. Basın açıklaması hakkının kullanılması engellenmiştir” diyerek, tepkisini dile getirdi. 
 
POLİS ENGELLEMELERİ
 
İktidarın seçimin yakınlaşmasıyla yerel idareciler aracılığıyla baskı dozunu arttırdığına işaret eden Özev, mülki amirlerin, en küçük bir hak talebine dahi tahammül etmediğine dikkat çekti. 
 
Özev, sözlerini şöyle sürdürdü: “2 Kasım’da İstanbul’da öğretmenler Çemberlitaş’ta polis kuşatmasına alınmış ve şiddete uğramıştır. Yine 8 Kasım’da AYM’nin ÖMK’yı görüşeceği duruşma öncesi taleplerimizi bir kez daha İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmak için toplandık. Yapmak istediğimiz açıklama da engellenmeye çalışıldı. Binlerce polis, şube başkanları ve yürütme kurulundan oluşan heyetimizi ablukaya aldı ve basın açıklaması engellenmeye çalışıldı.”
 
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
Eğitim Sen’in kriminalize edilmesini kabul etmediklerini belirten Özev, antidemokratik uygulamalara son verilmesini istedi. Özev, devamla şunları söyledi: “Kendilerini hukukun ve kanunların üzerinde gören mülki amirleri yasal haklarımızı kullanmamızı engellemekten vazgeçmeye çağırıyoruz. Bir kez daha hatırlatıyoruz; haklı ve meşru taleplerimizi her türlü baskı ve engellere rağmen savunmaya devam edeceğiz. Baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğiz.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.