DOLAR 18,6392 -0.01%
EURO 19,2594 0.03%
ALTIN 1.047,50-0,01
BITCOIN 3073741,63%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

KESK Amed Şubeler Platformu: İhraçlara karşı mücadele edeceğiz
  • Rojev
  • Ekonomi
  • KESK Amed Şubeler Platformu: İhraçlara karşı mücadele edeceğiz

KESK Amed Şubeler Platformu: İhraçlara karşı mücadele edeceğiz

KESK Amed Şubeler Platformu, 35’inci maddenin kaldırılmasını isteyerek, ihraç olan kamu emekçileri işlerine dönene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

ABONE OL
Kasım 19, 2022 11:40
KESK Amed Şubeler Platformu: İhraçlara karşı mücadele edeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED- KESK Amed Şubeler Platformu, 35’inci maddenin kaldırılmasını isteyerek, ihraç olan kamu emekçileri işlerine dönene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) iptal edilmesi ve kamu kurumlarında ihraçlara olanak sağlayan 375 Sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci maddenin kaldırılmasına ilişkin bir kez daha Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park’ta açıklama yaptı.
 
“KHK’ler gidecek biz kalacağız” pankartının açıldığı eyleme sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Kürtçe yapılan açıklama sırasında sık sık “Bijî berxwedana ketkara” ve “KHK’ler gidecek biz kalacağız” sloganları atıldı. Açıklamayı okuyan Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Amed Şubesi Sekreteri Yılmaz Tekin, “Siyasal iktidar Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik ve talan üzerine kurduğu ahlaksız ve merhametsiz iktidarını devam ettirmeye çalışıyor. Bunun içinde yapmadığı hukuksuzluk ve baskı kalmadı.  Emekçiler, sendikalar, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri üzerinde baskılarını her geçen gün artırıyor. Demokrasi güçlerini, emek ve demokrasi mücadelesinden vazgeçirip, toplumu bu şekilde sindirmeye ve kendilerine biat eden bir forma sokmaya adeta yemin etmiş durumdadır” dedi.
 
‘OHAL KOMİSYONU KALDIRILMALI’
 
Yaşananların hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu hatırlatan Tekin, “Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm arkadaşlarımızın dosyaları herhangi bir ceza verilmeden sonuçlandırılmalı ve bugüne kadar ihraç edilen tüm arkadaşlarımız bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidirler” diye konuştu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.