en iyi rulet siteleri
Kentten geriye enkaz ve toz bulutu kaldı

Kentten geriye enkaz ve toz bulutu kaldı

Depremden dolayı 30 bin 521 dairenin kullanılamaz hale geldiği Semsûr’da, enkazların döküldüğü dere yatağında devasa yığınlar oluştu. Enkazların kaldırılması sırasında oluşan toz bulutu da tehlike arz ediyor.

ABONE OL
Şubat 27, 2023 08:00
Kentten geriye enkaz ve toz bulutu kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SEMSÛR- Depremden dolayı 30 bin 521 dairenin kullanılamaz hale geldiği Semsûr’da, enkazların döküldüğü dere yatağında devasa yığınlar oluştu. Enkazların kaldırılması sırasında oluşan toz bulutu da tehlike arz ediyor. 
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Semsûr’daki hasar tespit raporuna göre kentte 2 bin 349 bina yıkıldı. Bu yıkılan binalarda toplam 9 bin 844 daire bulunurken, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkılan toplam bina sayısı ise 10 bin 549 olarak açıklandı. Bu toplamda ise, 30 bin 521 daire bulunuyor. Bunun yanında 5 bin 54 ticarethane de ya yıkıldı ya da ağır hasarlı iken, 350 ahır da yıkıldı veya ağır hasar aldı.
 
10 BİN 549 BİNA 30 BİN 521 DAİRE 
 
Semsûr’da en fazla merkezde bina yıkılırken, 614 bina Sergolan (Gölbaşı), 168 bina Kolik (Kahta), 125 bina Besni de yıkıldı. Depremin 4-5’inci gününden itibaren kepçe ile yıkılan binalara girilirken, birçok binanın da enkazı toplanarak kentin içindeki dere yataklarına dökülmeye başlandı. Kentin genişlemesiyle kent içinde kalan Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi (OSB) önünde bulunan Eğri Çay deresinin koluna dökülen molozlar, dere yatağını doldurmak üzere. Her gün yüzlerce kamyon kentin farklı noktalarından çıkan enkazı taşıdığı dere yatağında biriken molozlar devasa büyüklüğe erişti.
 
MOLOZ BAŞINDA JANDARMA NÖBETİ
 
Molozların döküldüğü noktada 7/24 saat nöbet tutan jandarma, bölgeye moloz dökenlerin haricinde kimsenin yaklaşmasına izin vermiyor. “Molozlar içinde çıkabilecek değerli eşyaları koruyor” gerekçesiyle bölgede nöbet tutan Jandarma, insanların bölgeye girişini yasakladı.
 
KANSER TEHLİKESİ
 
Kentteki en önemli sorunlardan bir diğeri ise, yıkılan binaların enkazlarının kaldırıldığı sırada ortaya çıkan toz bulutları. Enkazların susuz kaldırılma yöntemi nedeniyle ortaya çıkan tozlar, çok sayıda üst solunum yolu sorunlarının yaşanmasına neden oluyor. Aynı zamanda enkazların kaldırılması sırasında başta asbest olmak üzere radon gazı gibi kanserojen maddelerin havaya karışması ve bunların uzun süreli solunmasının akciğer kanseri ile akciğer zarı kanserine (mezotelyama) yol açabildiğini yönünde uyarılara rağmen, enkaz kaldırma uygulaması sürüyor.
 
MA / Ömer Akın
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.