Karşıyaka Belediyesi’nde maaş protestosu
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Karşıyaka Belediyesi’nde maaş protestosu

Karşıyaka Belediyesi’nde maaş protestosu

Karşıyaka Belediyesi’nin uzun bir süredir maaşları eksik yatırması ve toplu sözleşmeden kaynaklı alacakları ödememesine karşın belediye önünde açıklama yapan işçiler, hükümete de “İşçiler cezalandırılmamalı” çağrısı yaptı.

ABONE OL
Aralık 2, 2022 11:40
Karşıyaka Belediyesi’nde maaş protestosu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Karşıyaka Belediyesi’nin uzun bir süredir maaşları eksik yatırması ve toplu sözleşmeden kaynaklı alacakları ödememesine karşın belediye önünde açıklama yapan işçiler, hükümete de “İşçiler cezalandırılmamalı” çağrısı yaptı. 
 
Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İzmir 8 Nolu Şubesi, Karşıyaka Belediyesi’nde çalışan üyelerinin maaşlarının uzun süredir ödenmemesine ilişkin belediye önünde basın açıklaması yaptı. “Emek ucuz, hayat pahalı. Bu böyle gitmez, hakkımızı istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “İnsanca bir yaşam istiyoruz”, “İş, ekmek yoksa barışta yok”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Hükümet istifa”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” ve “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları atıldı. Açıklamaya yüzlerce belediye işçisinin yanı sıra kentte bulunan siyasi parti, kurumlar ve çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
Basın açıklamasını Genel-İş İzmir 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin okudu. Uzun süredir Karşıyaka Belediyesi’nde maaş ve geriye dönük işçi alacakları ile ilgili sıkıntı yaşandığını söyleyen Gümüştekin, “Kent AŞ’ de 2021 yılına ait 2 ikramiye, 2022 yılına ait 1 ikramiye, Toplu İş Sözleşmesi’nden kaynaklı 1 aylık geriye dönük ve bu ayki maaş ödemesinin yaklaşık yüzde 20’ si henüz yatırılmamıştır. Personel AŞ’ de ise 2022 yılına ait 1 aylık geriye dönük ve bu ayki maaş ödemesinin yüzde 18’ i yatırılmamıştır ve ne zaman yatırılacağı da henüz bilinmemekte, belediye yönetimi tarafından da net bir bilgi aktarılamamaktadır” dedi.
 
‘GEÇİNMEK ZORLAŞTI’
 
Enflasyonun katmer katmer arttığı Türkiye’de, geçinmenin iyice zorlaştığını, ev kirası, banka borcu, faturalar, mutfak giderlerinin arttığını kaydeden Gümüştekin, maaşların da eksik ödenmesinin işçileri açlığa mahkum etmek olduğunu vurguladı. İşçilerin evden çıkartılmakla tehdit edildiğini, bankaların maaşlarına haciz koyduğunu aktaran Gümüştekin, “Maaşlara gelen icralardaki olağanüstü artışı, Kent AŞ ve Personel AŞ yöneticileri de bilmektedir. Siz Karşıyaka Belediyesi yöneticilerine buradan sesleniyoruz; Biz Karşıyaka Belediyesi işçileri, her gün işimize düzenli olarak geliyor ve eksiksiz çalışarak iş üretiyorsak, emeğimizin karşılığını da Karşıyaka Belediyesi, Kent AŞ ve Personel AŞ yönetiminden düzenli ve eksiksiz olarak talep ediyoruz. Parça parça ödenen maaşlar ne kredilerimizi kapatmaya yetiyor ne de evimize bir parça ekmek götürmemizi sağlıyor” diye belirtti.
 
İKTİDARA DA TEPKİ
 
Merkezi hükümete de seslenmek istediklerini söyleyen Gümüştekin şöyle devam etti: “Bilindiği gibi Yerel yönetimlerin geliri; iller bankası payı, emlak vergileri, katı atık bedeli vb. gibi ödemelerdir. İşçi maaşları Karşıyaka Belediyesi’nde iller bankasından gelen payla ödenmektedir. Eğer merkezi hükümet İller bankasından gelen payı yüzde 50 civarında kesintiye uğratırsa, biz işçiler tabii ki maaşlarımızı tam alamayız. Her ay 35 milyon civarı gelmesi gereken iller bankası payı, bu ay neye dayanarak 17 milyon olarak gönderilmiştir. Yarım olarak gönderdiğiniz iller bankası payına istinaden, bizler maaşlarımızın tamamını alamadık. Buradan soruyoruz siz muhalif belediyeleri mi cezalandırıyorsunuz, biz işçileri mi? Yoksa Karşıyaka Halkını mı?”
 
‘MÜCADELEYE DEVAM’
 
Belediyenin SGK ve Vergi borcu nedeniyle tüm taşınmazlarına da ihtiyati tedbir kararı konulduğunu dile getiren Gümüştekin, bu davranışın, iktidara yakın belediyelere ve son 10 yılda 128 kez vergi indirimi yaptığı şirketlere de uygulanacak mı diye sordu. Meclis üyelerine de seslenen Gümüştekin, “Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyeleri olarak, Karşıyaka Belediyesi işçilerini ve Karşıyaka Belediyesi halkını, onlar için bir şey yaptığınıza ikna edersiniz. Disk olarak sizden talebimiz budur. En kısa sürede maaş ve tüm alacaklarımızın ödenmesi talebimizi yinelerken, Bugün burada olduğu gibi önümüzdeki günlerde de üretimden gelen gücümüzü kullanarak; hakettiğimiz maaşlarımızı eksiksiz bir şekilde ve düzenli olarak alana kadar mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz” diye konuştu.
 
SGK VE VERGİ DAİRESİ ÖNÜNDE OLUNACAK
 
Gümüştekin ayrıca önümüzdeki hafta içinde SGK İl Müdürlüğü ve Vergi Dairelerinin önünde açıklama yaparak, muhalif belediyeler ve belediye işçilerine yapılan hukuksuz uygulamaları da protesto edeceklerini duyurdu.
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.