Kadınlardan demokratik Anayasa çağrısı
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlardan demokratik Anayasa çağrısı

Kadınlardan demokratik Anayasa çağrısı

Yeşiller ve Sol Gelecek Parti İzmir Kadın Meclisi, mecvut iktidarın yapacağı Anayasa değişikliğinin sorunları çözemeyeceğini belirterek, demokratik Anayasa'yı tüm demokrasi güçleri ile birlikte yapacaklarını söyledi.

ABONE OL
Ocak 19, 2023 14:33
Kadınlardan demokratik Anayasa çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Yeşiller ve Sol Gelecek Parti İzmir Kadın Meclisi, mecvut iktidarın yapacağı Anayasa değişikliğinin sorunları çözemeyeceğini belirterek, demokratik Anayasa’yı tüm demokrasi güçleri ile birlikte yapacaklarını söyledi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Parti (YSP) İzmir Kadın Meclisi, Anayasa değişikliği ile ilgili il binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı Kadın Meclisi üyeleri Aylin Aker, Meryem Gülbudak, Yıldız Tekgür, Nihal Gür Akyıldız, Sevgi Akgül, Pervin Rollas Erten okudu.

Açıklamada, başörtü hakkının temel bir insan hakkı olduğu belirtilerek, herhangi bir Anayasal güvenceye ihtiyaç duyulmaksızın korunması gerektiğinin altı çizildi. Başörtünün siyasi malzeme olarak kullanıldığı belirtilen açıklamada, “Türkiye’nin çoklu ve ağır bir krizle pençeleştiği, kadınların ve LGBTİ+ların hayatta kalma mücadelesi verdikleri, kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismarın artarak devam ettiği bir süreçte, başörtüsü meselesinin ana muhalefet ve iktidar eliyle gündeme taşınmasının siyasi bir anlamı var” denildi.

ANAYASAYA AYKIRI

Anayasa’nın fiilen askıya alındığını bir süreçte Anayasa değişikliğinin çok ciddi tehlikeler barındırdığına yer verilen açıklamada, Anayasa’nın 24 ve 41. maddelerinde değişiklik teklifinin Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu kaydedildi. Açıklamada, Anayasa’nın 41. maddesinde yapılmak istenen değişikliğin AKP’nin, kadını yalnızca aile içinde ve erkeğin tahakkümü altında var eden, farklı cinsel yönelimleri yok sayarak, hedef haline getiren ideolojik yaklaşımının ifadesi olduğu belirtilerek, “Bu değişiklik teklifiyle de aile tanımı yalnızca evlilik birliğine indirgenmekte, tek ebeveynli aile başta olmak üzere pek çok farklı aile biçimine dönük ayrımcılık yapılmaktadır”  ifadelerine yer verildi.

‘İKTİDARIN SUNACAĞI BİRŞEY YOK’

Açıklamanın devamında, “Anayasayı ve bir bütün hukuku kendi tekelinde kullanan, kararlara müdahale eden, yargı mensuplarını yönlendiren bir iktidardan gelen anayasa değişiklik teklifi üzerinden, oy kaygısıyla tartışmayı sürdürmek olsa olsa siyasi iddiasızlığın göstergesidir. İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin kararı ile hukuka aykırı olarak çekilen iktidarın, başörtülü ya da başörtüsüz kadınlara sunabileceği hiçbir hak ve özgürlükten bahsedilemez” diye belirtildi.

DEMOKRATİK ANAYASA VURGUSU

Türkiye’nin tarihsel sorunlarının oy kaygısına malzeme yapılacak meseleler olmadığı belirtilen açıklamada, Türkiye toplumu ve kadınların ne geçmişin restorasyonuyla sınırlı bir siyasal ufka, ne de totaliter rejime mahkûm olmadıkları vurgulanarak, “Bileşeni olduğumuz HDP ve tüm demokrasi güçleri ile birlikte, dünden bugüne mücadelesini yürüttüğümüz eşitlikçi ve özgürlükçü üçüncü yolu Türkiye’nin ikinci yüz yılına hâkim kılarak, demokratik bir anayasayla taçlandıracağız” denildi.

Açıklama, “Jin jiyan azadi” sloganıyla sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.