DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3165650,11%
Diyarbakır
12°

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar Ankara’da Rojava’yı selamladı
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlar Ankara’da Rojava’yı selamladı

Kadınlar Ankara’da Rojava’yı selamladı

Sakarya Meydanı’nda toplanan kadınlar, “Selam, selam, Rojava’ya bin selam” sloganı atarak, erkek-devlet şiddetinin savaş politikalarına tepki gösterdi.

ABONE OL
Kasım 25, 2022 18:00
Kadınlar Ankara’da Rojava’yı selamladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- Sakarya Meydanı’nda toplanan kadınlar, “Selam, selam, Rojava’ya bin selam” sloganı atarak, erkek-devlet şiddetinin savaş politikalarına tepki gösterdi. 

Ankara’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla “Erkek ve devlet şiddetine karşı itaat yok isyan var” şiarıyla Sakarya Meydanı’nda bir araya geldi. Eylem öncesinde meydanın giriş ve çıkışları polis tarafından kapatılırken, kadınlar alana pankart kontrolü ile girebildi. Kadınların “Erkek ve devlet şiddetine karşı itaat yok isyan var” yazılı pankartları başta alana alınmadı. Pankart için mücadele eden kadınlar pankartı alan getirerek en önde açtı.

“Kadın kadının yurdudur”, “Kadınlar barışta ısrarcı”, “Dünyanın tüm dillerinde sözümüz aynı: Kadın  yaşam özgürlük”, “Vardık, varız, var olacağız” dövizleri taşınırken, “Selam, selam Rojava’ya bin selam”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Susmayacaklar, susmayacaklar kadınlar artık susmayacaklar” sloganı atıldı. “Jın, jiyan, azadî” sloganı ise pek çok dilde atıldı. Kürtçe sloganların atılması ise polisler tarafından engellendi.

Açıklama Kürtçe ve Türkçe olarak okundu.

Kadınların iktidar tarafından aile kavramına hapsedildiği belirtilen açıklamada, “Boşanmaları zorlaştırıp, Aile İrşad Büroları eliyle kadınları susmaya zorluyorlar. Aileye hapsedilmeyi reddediyoruz! Bizler aile değil kadınız! Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirenlere itaat yok isyan var demek için sokaklardayız! Tarikat yurtlarında çocuklar istismara maruz bırakılırken çocukları korumayanlar, bugün aileyi koruma adı altında nefret yürüyüşleri düzenliyor. Anayasa değişikliği ile kadınların özgürlüğünü diline dolayanlar, kadınların nafaka hakkına dâhi göz koyuyorlar” denildi.

‘CEZASIZLILK POLİTİKALARINA KARŞI SOKAKTAYIZ’

Meclis’te Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Komisyonu toplantısına katılan kadın örgütlerinin AKP milletvekilleri tarafından sözlerinin kesildiğini ve cinayetlerin nedeni olarak kadın örgütlerinin gösterildiğini belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “CEDAW Komitesi 82’nci oturumuna katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadın ve LGBTİ+’ların yaşadıklarına ilişkin tozpembe bir tablo çizdi. AKP Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında hazırlanan TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu raporunda, kadına yönelik şiddetle ilgili; ‘utanma, başvuru mekanizmalarını bilmeme, erteleme, faile şans verme ve toplumsal baskılar’ gibi nedenler gösterildi. Özetle; ‘Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyen Erdoğan’ın izinden gidenler, kadına yönelik şiddetin nedeni olarak yine kadınları gösterdi. Daha birkaç gün önce TBMM Genel Kurulu’nda, kadına yönelik şiddetin Meclis tarafından araştırılmasına ilişkin öneri AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Kadına yönelik şiddeti cezasızlıkla ödüllendirenlere itaat yok isyan var demek için sokaklardayız.”

‘YAŞAMI VE BARIŞI SAVUNUYORUZ’

İktidarın ve erkek devlet ittifakının kadın emeğini değersizleştirmek ve emek sömürüsünü derinleştirmek için politikalar ürettiğin eyer verilen açıklamada, “Açıklanan 2023 bütçesinde sadece savaş ve güvenlik harcamalarına ayrılan pay 2022 bütçesini ikiye katlıyor. Diyanete 7 ayrı bakanlıktan daha fazla bütçe veriliyor. İktidarın savaşı ve sermayeyi besleyen ekonomi politikaları yoksulluğu her geçen gün daha da derinleştiriyor. Mülteci kadınlar ucuz  işgücü olarak son derece ağır emek sömürüsüne maruz bırakılıyor, ayrımcı politikalarla hedef haline getiriliyor. AKP MHP ittifakının iktidarda kalabilmek uğruna ısrar ettiği savaş politikalarına, kadın ve LGBTİ+ düşmanı politikalara karşı yaşamı ve barışı savunuyoruz” denildi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın kimyasal silah kullanımına ilişkin açıklamasının ardından tutuklanmasına karşı pankart taşıyan Tıp Öğrenci Kolu’ndan (TÖK) 4 kadın pankartları ile tehdit edildi. Pakartları polis tarafından yırtıldı.

KURDISTAN PANKARTI ALANA ALINMADI

“Afganistan’dan İran’a, İran’dan Kurdıstan’a, Kurdıstan’dan Türkiye’ye feminist ateş sönmeyecek” yazılı bir pankart ise içeriği dolayısıyla alana alınmadı. Pankartı tutan 5 kadın ve LGBT+ ise TEM şube tarafından gözaltına alındı. Eylemde toplamda 11 kadın gözaltına alındı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.