DOLAR 18,6392 -0.01%
EURO 19,2594 0.03%
ALTIN 1.047,50-0,01
BITCOIN 3073741,63%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

İzmirli kadınlar 25 Kasım’da sokakta olacak
  • Rojev
  • Kadın
  • İzmirli kadınlar 25 Kasım’da sokakta olacak

İzmirli kadınlar 25 Kasım’da sokakta olacak

Kadınlara yönelik saldırılara karşı alanlarda olacaklarını duyuran KGB İzmir üyesi kadınlar, 25 Kasım programını açıkladı.

ABONE OL
Kasım 14, 2022 09:33
İzmirli kadınlar 25 Kasım’da sokakta olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Kadınlara yönelik saldırılara karşı alanlarda olacaklarını duyuran KGB İzmir üyesi kadınlar, 25 Kasım programını açıkladı.
 
Kadınlar Birlikte Güçlü (KGB) İzmir, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında yapacağı etkinlikleri İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde yaptığı basın toplantısıyla duyurdu.
 
KGB adına basın metnini okuyan Mehtap Alişan, dünya genelinde krizin, yoksulluğun ve açlığın giderek derinleşmesinin Türkiye’de daha çok hissedildiğini söyledi. Toplumun her kesiminin yoksulluk çemberine mahkum edildiğini dile getiren Alişan, “Bu saldırı konseptinde en büyük pay yine elbette kadınlara düşüyor. Özellikle geçtiğimiz süreçte kimyasal silah kullanımının açığa çıkmasının ardından bu gerçeği saldırarak saklamaya çalışan iktidar güçleri önce mesleki etik gereği görevini yerine getiren Şebnem Korur Fincancı’yı, hemen ardından içlerinde birçok kadın gazetecinin de olduğu JINNEWS ve Mezapotamya Ajansı’ndan Özgür Basın emekçilerini tutukladı” dedi.
 
Kadına yönelik suçlarda faillerin serbest bırakıldığını belirten Alişan, “İstanbul Sözleşmesi’ni fesh ederek kadınların canlarına kastedildiği bir süreçte haksızlık karşısında insanlık onurunu koruyan, insanların sesini milyonlara ulaştırma görevini kendine misyon edilen arkadaşlarımıza, kız kardeşlerimize yönelik tüm saldırılara kadın isyanımız ile cevap verdik, vermeye devam edeceğiz. İran’da başlayan, dünyaya yayılan direnişin bizlere de verdiği umutla sloganlarımızı her dilde söyleyeceğiz. İzmir Barosu Genel Kurulu’nda ÖHD üyesi kız kardeşimiz Av. Aryen Turan’a saldıran, hedef gösteren, gözaltına alan erkek-devlet karşısında birlikte güçlü olduğumuzun inancıyla sokakları ‘Jîn Jîyan Azadi’ sloganlarıyla doldurmaktan bir an olsun geri adım atmayacağız” diye belirtti.
 
25 KASIM PROGRAMI
 
“Kadın isyanımızla bu 25 Kasım’da da sokaklarda olacağız” diyen Alişan, 21 Kasım Pazartesi günü saat 19.00’da Karşıyaka İskele karşısında eylemde olacaklarını, 25 Kasım Cuma günü saat 18.30’da ise İzmir Kadın Platformu öncülüğünde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde olacaklarını duyurdu. 
 
“Dünyayı yerinden oynatmaya hazırlanıyoruz” diyen Alişan, “Mirabel kardeşlerden bugüne kadın özgürlük mücadelesini birlikte büyütmek için tüm kadınları sokağa davet ediyoruz” çağrısında bulundu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.