İzmir’in Çernobili bebekleri öldürüyor!
  • Rojev
  • Ekoloji
  • İzmir’in Çernobili bebekleri öldürüyor!

İzmir’in Çernobili bebekleri öldürüyor!

İzmir'in Çernobili olarak adlandırılan eski kurşun fabrikası arsasında gömülü bulunan nükleer atıklara ilişkin yapılan açıklamada konuşan bölge halkı, hastalıkların arttığını, bebeklerin öldüğünü söyledi.

ABONE OL
Ocak 13, 2023 12:00
İzmir’in Çernobili bebekleri öldürüyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – İzmir’in Çernobili olarak adlandırılan eski kurşun fabrikası arsasında gömülü bulunan nükleer atıklara ilişkin yapılan açıklamada konuşan bölge halkı, hastalıkların arttığını, bebeklerin öldüğünü söyledi. 
 
İzmir’in Çernobili Temizlensin Platformu, Gaziemir ilçesinde bulunan eski kurşun fabrikası arsasında gömülü bulunan nükleer atıklara ilişkin fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamaya, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda destek verdi. 
 
Açıklamada ilk söz alan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, nükleer ve kimyasal atıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, İzmir Valiliği’nin bölgenin temizlenmesi için girişimler başlattığını aktardı. Bunu önemli olduğunu, ancak sürecin şeffaf yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Arda, “Bu alan temizlensin” çağrısını yineledi. 
 
ZARARLARI 
 
İzmir’in Çernobil’i Temizlensin Platformu adına açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Şubesi Üyesi Helil İnay Kınay da, atıkların İzmirlilerin sağlığı için büyük risk oluşturduğunu vurgulayarak, bertarafı için her hangi bir çalışma yapılmamasına dikkati çekti. Kınay, “Atıklar, toprağı, yer altı sularını, havayı kirletmeye devam ediyor; alanın çevresinde yaşayan yurttaşların, İzmirlilerin ve diğer canlıların sağlıklı yaşamlarını tehlikeye sokuyor” dedi. 
 
16 YILLIK MÜCADELE
 
Gömülü radyoaktif atıkların 16 yıldır kentin ortasında çevre ve halk sağlığını tehdit etmeye devam ettiğini söyleyen Kınay, “2012 yılından bugüne 6 Çevre Bakanı görev yaptı; Bakanlık ve TAEK yapılanmaları, yöneticileri değişti. Belediye başkanları, valiler, kaymakamlar, kurum yöneticileri değişti. İzmir-Gaziemir hala atıklar ve yarattığı kirlilik etkileri ile yaşamaya devam ediyor. Gömülü radyoaktif atıklar 16 yıldır kentin ortasında çevre ve halk sağlığını tehdit ediyor” diye belirtti.
 
BEBEKLER ÖLÜYOR!
 
Açıklamanın ardından bölgedeki yurttaşlar ise “Cumartesi’den beri devamlı duman çıkıyor. Bütün çevrede kanser hastaları çoğaldı. Hayatımızı tehdit ediyor. Millet hasta, hepsi kanser hastası. Çocuk düşüren kadınlar, bebekleri ölenler var. Kimse bize destek vermiyor. Kimse yok. Burada insanlarımız yalnız” diye sitem etti. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.