en iyi rulet siteleri
İzmir’de KHK eylemi 238’inci haftasında
  • Rojev
  • Ekonomi
  • İzmir’de KHK eylemi 238’inci haftasında

İzmir’de KHK eylemi 238’inci haftasında

KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri için yapılan oturma eyleminin 238'inci haftasında bütün engellemelere rağmen emeğin, barışın, kardeşliğin dünyasını inşa edileceği vurgulandı.

ABONE OL
Ocak 25, 2023 16:40
İzmir’de KHK eylemi 238’inci haftasında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri için yapılan oturma eyleminin 238’inci haftasında bütün engellemelere rağmen emeğin, barışın, kardeşliğin dünyasını inşa edileceği vurgulandı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şube, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade için düzenlediği oturma eylemine 238’inci  haftasında devam etti. Karşıyaka İskelesi karşısında yapılan eylemde sık sık, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “Direne direne kazanacağız sloganları atıldı. Eyleme siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) temsilcileri destek verdi.

Basın metnini okuyan BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, kamunun daha özgür, bilimsel ve katılımcı bir renge bürünmesi için KHK’lerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Mevcut siyasal iktidarın halkın tüm kesimlerinin ihtiyacı olan adalet, demokrasi, barış ve ekonomiyi güçlendirmeye yönelik hiç bir adım atmadığını vurgulayan Akyol, “Tam aksine sermayeyi gözeten emekçileri yok sayan politikalarına devam ediyor. Daha iki gün önce Birleşik Metal iş üyesi Gebzede’ki  Schneider işçilerinin grevini milli güvenlik gerekçesi ile yasaklayan bir karar alan iktidar bir kere daha sermayeden, zenginden yana olan emekçi düşmanı tavrını gösterdi. Burada sorun olan milli güvenlik değil, AKP iktidarının beka sorunudur. Bu grev yasağına rağmen greve devam kararı alarak patronları masaya oturtan ve anlaşmaya zorlayarak yeni TİS imzalayan Birleşik Metal İş üyesi Scehneider işçilerini ve nerede olursa olsun hakları için direnenleri selamlıyoruz” dedi.

‘KAMU OTORİTESİ YANILGI İÇERİSİNDE’

Siyasi iktidarın memuru gibi davranan kişilerin hak ve emek düşmanı tutum içerisine girerek harket ettiğini söyleyen Akyol, iktidarın sivil toplum alanını, kendi belirlediği sınırlar içerisinde kontrol etmek istediğini dile getirdi. Kamu otoritesinin büyük bir yanılgı içerisinde olduğuna dikkati çeken Akyol, “Bizler tarihimizden aldığımız mirasın sorumluluğu, bilinci ve kararlılığıyla yürüdüğümüzü, askeri darbelerin karanlığını yok ederek bugüne gelmiş, sivil darbelerin de en koyu karanlığını yok ederek yarına ulaşma iradesine ve gücüne sahip olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz” diye belirtti.

GÜVENCELİ GELECEK

Bütün engellemelere rağmen ayakta durmaya devam edeceklerini ifade eden Akyol, emeğin, barışın, kardeşliğin dünyasını inşa edip çocuklarına onurlu bir gelecek vereceklerini söyledi. Akyol, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Faşizme karşı demokrasiyi, savaşa karşı barışı, gericiliğe karşı laikliği, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların eşit yurttaşlığı için fiili ve meşru mücadeleye devam edeceğiz Güvenceli iş, güvenli gelecek talebimizden vazgeçmiyoruz. Herkes için ulaşılabilir, demokratik, sosyal, özgürlükçü, katılımcı yerel yönetim talebimizden vazgeçmiyoruz. Eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi, barış ve şiddetsiz bir yaşam mücadelemizden vazgeçmiyoruz. KHK’ler gidecek, biz kalacağız.” 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.