en iyi rulet siteleri
İzmir ve Manisa’da kadın buluşması
  • Rojev
  • Kadın
  • İzmir ve Manisa’da kadın buluşması

İzmir ve Manisa’da kadın buluşması

HDP İzmir Kadın Meclisi ve TJA, İzmir ve Manisa’da 8 Mart kapsamında kadın buluşması gerçekleştirdi.

ABONE OL
Mart 5, 2023 16:33
İzmir ve Manisa’da kadın buluşması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR- HDP İzmir Kadın Meclisi ve TJA, İzmir ve Manisa’da 8 Mart kapsamında kadın buluşması gerçekleştirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi ve TJA İzmir, 8 Mart öncesi HDP Çimentepe Mahalle temsilciliğinde kadın buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya HDP İzmir İl Eş Başkanı Berna Çelik, HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in yanı sıra onlarca kadın katıldı.

Buluşmada konuşan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, AKP, kapitalizm ve erkek egemen sistemi görmeden cümle kurulamayacağını söyledi. Deprem alanlarında kadınların yaşadığı her mağduriyetin sorumlusunun bu sistem olduğunu vurgulayan Koçyiğit, “Hatay’da Adıyaman’da halen su yok. Bütün bunlar olurken iktidar helallik istiyor. Bizim bu iktidara verecek bir helalliğimiz yok. İğnenin ucu kadar hakkımız varsa helal olmasın. Aileler yok oldu. Bu doğal afed değil göz göre göre gelen bir felakettir. Yüz yıllık Türkiye devletinin tekçi sisteminin sonucudur. SİHA’ya, tanka para bulan anlayış insanlara çadır sağlayamıyor. Kürdün başına gece gündüz bomba yağdıranlar bir helikopter kaldıramadılar. Adıyaman’ın köylerinde cenazelere kurtlar saldırdı, bu cenazeleri kaldırmadılar. Ama o dağlarda özgürlük isteyen bir Kürt olsa, hakkını orayan bir memur olsa devlet polisiyle, askeriyle orada oluyor” dedi.

Buluşma sonrasında ise temsilcilik önünde basın açıklaması yapıldı. “Dem dema jin, jinan, azadi ye” pankartı açılan açıklamada, sık sık “Jin, jiyan, azadi” sloganları atıldı. Açıklamada konuşan HDP İzmir İl Eş Başkanı Berna Çelik, “8 Mart’ı her sene yılın coşkusu ile karşılıyorduk. Ama bu sene yaşanan bu felaketten kaynaklı coşkusumuzu isyana ve öfkeye çevirdik. Yasta değil, isyandayız. Yakmış olduğumuz özgürlük meşalesinin daha da yükselteceğiz. Hem depremde hem erkek şiddetinde hem de özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından depremde yaşamını yiteren kadınlar anısına mumlar yakıldı.

HDP Manisa Kadın Meclisi de HDP Manisa İl binasında 8 Mart öncesi kadınlarla buluşma gerçekleştirdi. Burada yapılan konuşmalarda da depremin en çok kadınları etkilediği vurgulanarak, sisteme ve iktidara karşı kadın direnişinin büyütülmesi çağrısı yapıldı. Buluşma kadınlar için yakılan mumlarla son buldu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.