en iyi rulet siteleri
İsviçre’de düzenlenen serginin geliri depremzedelere

İsviçre’de düzenlenen serginin geliri depremzedelere

Zaira Oram Kolektifi tarafından İsviçre’de düzenlenen ve kadın performans sanatçılarının eserlerinin yer aldığı "Kültürsüzleşme Üzerine" adlı serginin gelirleri depremzedelere gönderilecek.

ABONE OL
Şubat 24, 2023 16:00
İsviçre’de düzenlenen serginin geliri depremzedelere
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE – Zaira Oram Kolektifi tarafından İsviçre’de düzenlenen ve kadın performans sanatçılarının eserlerinin yer aldığı “Kültürsüzleşme Üzerine” adlı serginin gelirleri depremzedelere gönderilecek.

Aralarında Türkiye, Kurdistan, Suriye, İran ve Ermenistan dahil çok sayıda ülkeden kadın performans sanatçısının eserlerinin yer aldığı “Kültürsüzleşme Üzerine” performans sergisi İsviçre’nin Wintherthur kentinde başladı. Sanat sergisinin gelirleri 6 Şubat’ta Mereş merkezli meydana gelen deprem sonrası Heyva Sor a Kurdistane kurumunun başlattığı yardım kampanyasına aktarılacak.

Aralarında sanatçılar Zehra Doğan, Marilyn Umurungi, Larissa Araz, Chloé Dall’Olio, Polomo Ayala, Chiara Bersani, Reshma Chhiba, ChloéDall’Olio, Parastou Forouhar, Nicola Genoveseve, Roman Selim Kheredeine, Kani Marouf, Maria Matiashova, Reut Naum ve Valentina Triet’in yer aldığı sergi Zaira Oram Kollektifi tarafından Gözlem Masası’nda (Deculturalization Kültürevi’nde) gerçekleştiriliyor.

ATAERKİL SİSTEME ELEŞTİRİ 

ANF’ye konuşan performans sergisini organize eden Zaira Oram Kolektifi’nden Küratör Elenora Stassi,  “Kadınlar arası dayanışmayı artırmak amacıyla 3 kadın arkadaşımız tarafından ortaya çıkan kültürlerin bitirilmesi ya da yok edilmesi anlamına gelen kültürsüzleşme terimini bu sanat çalışmasında ele aldık. Bu çalışma sadece feminizmle alakalı olmasının dışında ayrıca politik bir bakış açısıyla ataerkil sisteme bir eleştiri olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ZEHRA DOĞAN’IN YENİ ESERİ

Ankebut Kadın çalışmasıyla sergide yer alan Zehra Doğan, dikenli teller üzerine insan saçından ağ örerek kadın direncini vücut bulan yeni bir eserini sundu. Doğan’ın çalışmasına, Ezidi Kürtlere yapılan zulmü konu alan kadın şarkıları eşlik ederken, yaşanan depremde yakınlarını kaybeden Doğan etkinliğe katılmadı. Doğan’ın Ankebut çalışması burada satışa çıkarılıp elde edilen gelir depremzedelere aktarılacak.

ERİVAN RADYOSU’NDAN

Sergide dikkat çeken bir diğer performans ise Larissa Araz’ın ilk Kürtçe radyo olan “Erivan Radyosu’ndan” isimli performans çalışması oldu. Araz, Radyo Erivan’ın Kürtçe yayınlarına odaklanan bir ses çalışması yaptığını söyledi.

SERGİ 23 NİSAN’A KADAR AÇIK

Zaira Oram tarafından düzenlenen sergi; ses, film, performans, atölye çalışmaları ve halka açık konferanslarla ataerkil kültürün paradigmalarına karşı çıkan uygulamaları ve eylemleri daha fazla araştırmak için bir başlangıç noktası olarak ele alıyor. Sergi  23 Nisan  tarihine kadar Vogelsangstrasse 4, Wintherthur adresinde ziyaretçilere açık olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.