en iyi rulet siteleri
İstanbul’un ilçelerinde kimyasal silah kullanımı protesto edildi
  • Rojev
  • Güncel
  • İstanbul’un ilçelerinde kimyasal silah kullanımı protesto edildi

İstanbul’un ilçelerinde kimyasal silah kullanımı protesto edildi

İstanbul’un birçok ilçesinde Türkiye’nin kimyasal silah kullanımı protesto edilerek, "Kimyasal kullanmak insanlık suçudur" denildi.

ABONE OL
Ocak 6, 2023 18:30
İstanbul’un ilçelerinde kimyasal silah kullanımı protesto edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- İstanbul’un birçok ilçesinde Türkiye’nin kimyasal silah kullanımı protesto edilerek, “Kimyasal kullanmak insanlık suçudur” denildi.

Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER), öncülüğünde Türkiye’nin Medya Savunma alanlarında kullandığı kimyasal silah kullanımına dair farklı ilçelerde protesto eylemi gerçekleşti.

ESENYURT

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde  çok sayıda yurttaş Türkiye’nin kimyasal silah kullanımını sokaklarda yürüyüş gerçekleştirerek protesto etti. Çevredeki esnafların da alkışlarla destek verdiği yürüyüşte sık sık “Kimyasal kullanmak insanlık suçudur”,  “Katil devlet hesap verecek”, “Biji berxwedana rojava”, “Biji berxwedana gerilla” sloganları atıldı.

Gerçekleştirilen yürüyüş esnasında kimyasal silah kullanmanın suç olduğu belirtilerken, Türkiye’nin ise bu suçu işlediğine dikkat çekildi. Yürüyüş sırasında, ‘Devlet yasak olduğunu bildiği halde kimyasal silah kullanarak arkadaşlarımızı katlediyor. Bizler kimyasal silah kullanımına karşı buna izin vermeyeceğiz, arkadaşlarınızı katledenlere karşı mücadele edeceğiz” ifadelerini kullanıldı.

KARTAL

Kartal İlçe binası önünde gerçekleştirmek istenen açıklamayı,  polis Kartal Kaymakamlığı’nın “yasak” gerekçesiyle engellenmek istedi. Polis “yasak” gerekçesini kitleye sunmadan saldırdı. Açıklama yapmakta ısrar eden kitleye polis tekrardan saldırarak kitleyi ilçe binasına sıkıştırmaya çalıştı. Bu esnada kadınlara da şiddet uygulayan polis, kitleyi ilçe binasına sıkıştırarak kapıyı kapattı.

Duruma tepki gösteren kitle, “Biji berxwedana zindana”, Kimyasal kullanmak insanlık suçudur” sloganları ile karşılık verdi.

KADIKÖY

Halkların Demokratik partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi de, Kadıköy’de kuşlama gerçekleştirdi. Yüksek bir binadan üzerinde, “Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Parlamenter Cewad Bolani Rojnews’e konuşarak ‘güvenlik birimlerinin raporlarına göre Türkiye Kimyasal silah kullanmıştır’ dedi.  Irak Devleti yetkilisi Türkiye’nin kimyasal silah kullanımını kabul etti” yazılarının olduğu kağıtları atarak halka bilgilendirmede bulunarak, kimyasal silah kullanımını protesto etti.

ŞİRİNEVLER

HDP Şirinevler ilçe binasında bir araya gelen kitle basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın metnini ANYAKAY-DER Eş Genel Başkanı  Evin Genç yaptı. Genç, Türkiye’nin, Medya Savunma alanlarında kullandığı kimyasal silah kullanımına ilişkin yayınlanan görüntülere rağmen kamuoyunu “tatmin” edecek bir açıklama yapmadığına dikkat çekti. Kimyasal silahların kullanımının ‘Cenevre Protokolü’ ile yasaklandığını hatırlatan Genç, “Türkiye bu protokole kabul edildiği tarihten beri taraftır. Cenevre protokolüne rağmen savaşlarda ve silahlı çatışmalarda kimyasal silahların kullanılması engellenememiştir. Kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddiaların ciddiliği dikkate alınmalı ve Türkiye iç hukuku uyarınca yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturulmalıdır. Ayrıca uluslararası yükümlülük üstlenen bir ülke olan Türkiye kendi iç denetim mekanizmalarını da harekete geçirmelidir. Bu iddialar ancak bu şekilde hareket edilerek sonuçlandırılabilir görüşündeyiz” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.