en iyi rulet siteleri
Özerk Yönetim’den DAİŞ’lileri yargılama kararı
  • Rojev
  • Güncel
  • Özerk Yönetim’den DAİŞ’lileri yargılama kararı

Özerk Yönetim’den DAİŞ’lileri yargılama kararı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, bölgedeki cezaevlerinde tutulan 10 binden fazla DAİŞ’liyi yargılama kararı aldıklarını belirterek, uluslararası mahkemenin kurulması çağrısını da yineledi.

ABONE OL
Haziran 10, 2023 19:30
Özerk Yönetim’den DAİŞ’lileri yargılama kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, bölgedeki cezaevlerinde tutulan 10 binden fazla DAİŞ’liyi yargılama kararı aldıklarını belirterek, uluslararası mahkemenin kurulması çağrısını da yineledi. 

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, bölgedeki cezaevlerinde tutuklu DAİŞ çetelerini yargılamaya karar verdiğini duyurdu. Karar ilişkin yapılan yazılı açıklamada, çetelerin yargılanması için uluslararası bir mahkemenin kurulması gerektiğini de belirtildi. 
 
Açıklamada, “QSD’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de DAİŞ terör örgütüne karşı nasıl savaştığı tüm dünyada görüldü. Başta Kobanê’den Baxoz’a ve sözde başkentleri Reqa’ya kadar. Bu uluslararası terör örgütü, bölge halkına karşı birçok büyük suç ve katliam gerçekleştirdi. Bunlardan bazıları savaş suçu kapsamına girdi, insanlığın ölümüne ve binlerce kişinin katledilmesine neden oldu. Ayrıca şehirlerimiz ve altyapıları tamamen yok edildi. 60’dan fazla ülkeden Türkiye toprakları üzerinden Ankara hükümetinin desteği ve gözetimi ile gelen teröristler Suriye topraklarına girdi. Buna rağmen QSD, DAİŞ çetelerini Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle coğrafi olarak yendi” denildi. 
 
‘10 BİN DAİŞ’Lİ TUTUKLU’
 
DAİŞ’li 10 binden fazla çete üyesinin tutuklu olduğu kaydedilen açıklamada, “Bunlar şimdi Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim’in cezaevlerinde tutulmaktalar. Çoğu çocuk ve kadın olmak üzere ailelerinden binlerce kişi, Kuzey ve Doğu Suriye kamplarında yaşıyor. Baxoz savaşının sona erdiği ilk günlerden bu yana Özerk Yönetim, uluslararası toplumu DAİŞ çetelerinin dosyasının çözümü için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyor. Ayrıca uluslararası bir mahkemenin kurulması ve uluslararası bir yargılamanın için ilgili devletlere,  yasal ve uluslararası kuruluşlara inisiyatif sundu. Bu da, bölge sakinlerine ve bileşenlerine karşı ortaklarıyla birlikte terör suçu işleyen DAİŞ çetelerinin, Özerk Yönetim’in elindeki belgelere göre yargılanmasıdır. Özerk Yönetim büyük zorluklara, önemli ve hassas sürece ve omuzlarındaki büyük yüke rağmen, masum insanlara karşı işledikleri suçlardan dolayı yargılanmaları için cezaevlerinde tutmaktadır” ifadeleri yer aldı. 
 
‘BÖLGE GÜVENLİĞİ İÇİN TEHLİKE’
 
Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Mevcut durumun sürdürülmesi söz konusu olamaz ve bu suçluların adalet önüne çıkarılmaması uluslararası hukuka ve yasalara aykırıdır, bu şekilde kalmaları bölge güvenliği üzerindeki tehlikeyi artırmaktadır. Bu nedenle uluslararası toplum, Özerk Yönetim’in devletlere terör içinde yurttaşlarını teslim almaları, haklarını yerine getirmeleri, mağdurlara adalet sağlamaları ve toplumsal adaletin sağlanması yönündeki çağrılarını görmezden geliyor. Bu nedenle Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, yabancı DAİŞ çetelerini açık, adil mahkemelerin önünde yargılamaya başlıyor. Bu, teröre özgü uluslararası ve yerel yasalara, mağdurların ve ailelerinin haklarının korunmasına uygun yapılmaktadır.
 
ULUSLARARASI MAHKEME ÇAĞRISI 
 
Bu,  Özerk Yönetim’in uluslararası bir mahkeme kurulması ve DAİŞ çetelerinin terör davasına özgü uluslararası yöntemlere göre yargılamanın önemi konusundaki görüşünden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Uluslararası bir mahkemenin kurulması için uluslararası topluma yaptığımız çağrılarda ısrarcıyız. Bu kapsamda teröre karşı Uluslararası Koalisyon’a, Birleşmiş Milletler’e, uluslararası hukuk örgütleri ve yerel örgütlerin olumlu bir şekilde katılmaya ve tüm yargılama aşamalarında destek vermeleri çağrısında bulunuyor.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.