en iyi rulet siteleri
İstanbul’da gözaltı protestosuna polis saldırısı: 13 gözaltı
  • Rojev
  • Güncel
  • İstanbul’da gözaltı protestosuna polis saldırısı: 13 gözaltı

İstanbul’da gözaltı protestosuna polis saldırısı: 13 gözaltı

İstanbul’da Amed merkezli operasyonlarda çok sayıda kişinin gözaltına alınması açıklamalarla protesto edildi. Kadıköy ve Esenyurt'ta açıklamaya saldıran polis, en az 13 kişiyi gözaltına aldı.

ABONE OL
Nisan 25, 2023 16:30
İstanbul’da gözaltı protestosuna polis saldırısı: 13 gözaltı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – İstanbul’da Amed merkezli operasyonlarda çok sayıda kişinin gözaltına alınması açıklamalarla protesto edildi. Kadıköy ve Esenyurt’ta açıklamaya saldıran polis, en az 13 kişiyi gözaltına aldı.

Amed merkezli soruşturma kapsamında 21 kentte yapılan ev baskınlarında, aralarında çok sayıda gazeteci, siyasetçi ve hukukçunun da bulunduğu 100’ün üstünde kişinin gözaltına alınmasına tepkiler devam ediyor. İstanbul’’un Kadıköy, Esenyurt, Arnavutköy, Beyoğlu, Esenler, Kağıthane ve Başakşehir ilçelerinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Partisi), seçim çalışmalarını sürdürdüğü stantlarda açıklama gerçekleştirerek, gözaltıları protesto etti.

Esenler ilçesi Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamaya, Yeşil Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı yapan HDP Esenler İlçe Eşbaşkanı Metin Dağ, operasyonun amacının iyi bilindiğini belirterek, “2015’ten bu yana siyasi darbeler, katliamlar, kara propaganda, özel savaş yöntemleri, tehdit, şantaj ve her türlü saldırıyla ömrünü uzatmaya çalışan iktidar, bu sabah gerçekleştirdiği gözaltı furyasıyla da 14 Mayıs seçimlerine yönelik yeni bir darbe sürecini başlatmıştır. Bu operasyon sandıkları ve halkın iradesini çalma operasyonudur. Bu operasyon topluma ve onun siyasi tercihlerine açık bir gözdağı ve tehdittir” dedi.

‘AKP’NİN SON ÇIRPINIŞLARI’

Seçim sandıklarını koruyacak, hukuksuzluklarla mücadele edecek olan avukatların, kamuoyunu bilgilendirecek gazetecilerin ve AKP ile sahada mücadele eden siyasetçilerin eş zamanlı olarak hedef alınmasının tesadüf olmadığını vurgulayan Dağ, “İktidar ilk önce besleyip büyüttüğü çeteleri ve mafyayı sahaya sürerek onlara IŞİD diliyle toplumu tehdit ettirdi, şimdi de polis ve yargı marifetiyle doğrudan seçimlere müdahale ediyor. Sokaklarda açık açık ‘kafa kesme’ tehditleri savuran, seçmenlerimizi çocuklarıyla tehdit eden çetelere dokunmayan yargı ve kolluk AKP ve MHP seçim kampanyasına dahil olmuştur. Kaybettikçe saldırganlaşan, saldırganlaştıkça kaybeden AKP-MHP iktidarı asla kendisini bekleyen akıbetten kurtulamayacaktır. Bu saldırılar AKP’nin son çırpınışlarıdır ve asla sonuç vermeyecek beyhude çabalardır. Bu saldırılara en büyük cevabı da halkımız ve iradesi tehdit edilen toplumsal kesimlerin tamamı sandıklarda verecektir” diye belirtti. 

KADIKÖY’DE 10 GÖZALTI

Kadıköy Rıhtım’da kurulan stantta da açıklama yapılmak istendi. Ancak Yeşil Sol Parti milletvekilli adayı Dersim Dağ ve HDP İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu’nun da katıldığı açıklamaya saldıran polis, yaklaşık 10 kişiyi, şiddet uygulayarak, gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar bindirildikleri gözaltı araçlarında slogan atarken, Dağ ile birlikte meydanda kalan Piroğlu, duruma tepki gösterdiği esnada etrafta bulunan yurttaşlarda alkışlarla destek verdi.

Piroğlu ve çevrede destek veren yurttaşlar, “Hak, hukuk, adalet” sloganı atarak, gözaltıları protesto etti.

ARNAVUTKÖY’DE POLİS ÇEKİLDİ

Arnavutköy ilçesinin merkez Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantta açıklama gerçekleştirildikten sonra çalınan müzikler eşliğinde halaya duruldu. Bu esnada grubu ablukaya alan polis, müziğin kapatılmasını ve halayın durdurulmasını istedi. Ancak grubun sloganlarla yanıt vermesi ve direnmesi üzerine polis geri çekilmek zorunda kaldı.

ESENYURT’TA 3 GÖZALTI

Esenyut ilçesinde de gerçekleştirilen protesto eylemi sırasında 3 kişi gözaltına alındı. Diğer ilçelerde de gerçekleştirilen açıklamalarda ortak basın metni okundu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.