en iyi rulet siteleri
Beştaş’tan iktidara: Kaybedilen her saniyenin hesabını vereceksiniz
  • Rojev
  • Politika
  • Beştaş’tan iktidara: Kaybedilen her saniyenin hesabını vereceksiniz

Beştaş’tan iktidara: Kaybedilen her saniyenin hesabını vereceksiniz

Deprem bölgesindeki tanıklıklarını anlatan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Asrın felaketi’ diyorlar ya; aslında asrın katliamı bu iktidarın tutumudur. Kaybedilen her saniyenin hesabını vereceksiniz” dedi.

ABONE OL
Şubat 28, 2023 19:32
Beştaş’tan iktidara: Kaybedilen her saniyenin hesabını vereceksiniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Deprem bölgesindeki tanıklıklarını anlatan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Asrın felaketi’ diyorlar ya; aslında asrın katliamı bu iktidarın tutumudur. Kaybedilen her saniyenin hesabını vereceksiniz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis Genel Kurulu’nda söz aldı. Sözlerine 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenleri anarak başlayan Beştaş, “Evet, 6 Şubat sabahı bir kıyamete uyandık hepimiz ve 11 kentte doğrudan, çevre illeri de kapsayan bu depremde çok büyük bir yıkım yaşandı” dedi.

‘İLK YETMİŞ İKİ SAAT ARAMA KURTARMA YOKTU’

İlk 48 saatte, bazı yerlerde ilk 72 saatte arama kurtarma çalışması olmadığını ifade eden Beştaş, “İnsanlar, binler, on binler, yüz binler enkaz altındaydı; aç, susuz ve sokakta… En korkuncu da -bire bir bütün deprem bölgelerine gittim, tanıklık ettim- insanlar sesini duydukları yakınlarını kurtaramamanın verdiği büyük bir acı içinde kıvranıyordu. Demin gündem dışında AKP’li hatip şöyle bir cümle kullandı ‘Dünyada eşi benzeri olmayan bir deprem’ dedi. Ya, bilerek konuşsunlar, bilmeden konuşmasınlar. Eşi benzeri olmayan bir deprem değil ama neyin eşi benzeri olmadığını söyleyeceğim birazdan. Şili’de 9,5; Sumatra’da 9,3; Alaska’da 9,2; Japonya’da 8,9 depremlerini gördü dünya ve bu tarihin en büyük depremleridir ama Türkiye’deki gibi bir yıkım ve can kaybı yaşanmadı” şeklinde konuştu.  

‘HESAP VERECEKSİNİZ’

İktidarın depremlerin ardında ilk 2 gün sahaya inmeden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk cümlesinin “OHAL ilan ediyorum” olduğunu hatırlatan Beştaş, “Depremde ilk söylenmesi gereken oymuş demek ki. Ve bu kıyımı, bu korkunç katliamı kader planına bağladı. Yıkılan binalar bir kader planı değil, rantçı düzenin bir sonucu olarak önümüzde duruyor. Yolsuzluğa izin verdiniz, rant uğruna her yeri imara açtınız, müteahhitleri zengin etmek için binaların sağlamlığını denetlemediniz, iktisadi bekanız uğruna insanları öldürdünüz. İşte, bu cinayetler için istifa edeceksiniz, hesap vereceksiniz. İnsanlar yardım bekliyordu ama ne AFAD vardı ne KIZILAY. ‘Her şey kontrol altında, her yere ulaşıldı.’ diyen AFAD Başkanının utancı ayaktaki binalarda hâlâ asılı duruyor ve yardım için gelen yurt dışı ekiplerini organize edemediniz, içeriden gidenleri de engellediniz. Ekipler başlarına gelenleri anlatıyorlar,  rehin bile tutulmuşlar ya. 90 ülkeden gelen yardım ekipleri var, tarihin en büyük yardım organizasyonları yapıldı ama Türkiye bunu nasıl karşıladı, hepimiz biliyoruz” diye belirtti.

‘KURTARILMAYI BEKLEYENLERİN ÜZERİNE TOPRAK ATTINIZ’

Beştaş, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “İktidarın iş bilmezliği falan değil bu, bu kötü niyet, kasıt var burada ve iktidar yardım için tüm kurumları seferber etmek yerine, enkaz altındaki insanları kurtarmak yerine Twitter’ı engelledi, yasakladı; onların üzerine, kurtarılmayı bekleyen insanların üzerine toprak attı; toprak attınız, öldürdünüz, kaybedilen her saniyenin hesabını vereceksiniz. Sahaya inen iktidarın o yıkımda gördüğü tek şey enkaz kaldırma ve inşaat ihaleleriydi; o büyük yıkımı kutularınıza dolduracağınız paralar olarak gördünüz, bu yüzden hesap vereceksiniz. Evet, Kızılay’ın halk soğuktan donarken ellerindeki çadırları ve gıdaları Ahbapa sattığını öğrendik, bütün dünya dehşetle bunu aslında izliyor; halkın bağış yaptığı paraları başka bağış yapılan bir kurum aracılığıyla kendi bir cebinizden alıp halktan çalmayı tercih ettiniz. Evet, Kızılay çadır satıyormuş, yurttaşlara vermesi gereken yiyecekleri de satmış, verdiğimiz kanları da satmış, kan satan bir Kızılay var karşımızda; asrın felaketinin başına dükkân açmış, ticaret yapmış ya. Kızılay bir insanlık suçu işlemiştir; vatan, millet, ticaret işte Kızılayın yaptığı, AKP iktidarının yaptığı budur. Hesap vereceksiniz, istifa edin. Bu inanılmaz insanlık dışı faaliyetleri hiç yüzleri kızarmadan anlatıyorlar. Bunu yapanlar için istifa, görevden almayla kalmamalı, cinayetten yargılanmalıdırlar. O çadırlar olmadığı için evlerine girmek zorunda kalanlar öldüler.

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Yatacak yeriniz yok, istifa etmek yetmez; halk düşmanlığından, cinayetten yargılanacaksınız. İnsanlar bir araya gelmesin diye eğitime ara verip üniversiteleri ‘online’ yaptılar. Hâlâ çadır ihtiyacı var, hâlâ insanlar enkazlarla birlikte süpürülüyor ve insanlar bu iktidarın gerçek yüzünü gördü. Evet, bir de ‘Hakkınızı helal edin’ diyorlar ya, hiç helallik istemeyin. Kan parası mı veriyorsunuz? Dün Adıyaman’da para dağıttı Cumhurbaşkanı ya. Ben izlerken utandım, hakikaten canım yandı, depremde on gün geçiren biri olarak bunu söylüyorum. İsias Otel’in altında can verenler hakkını helal etmiyor; çadırsız, evsiz, ailesiz kalan çocuklar hakkını helal etmiyor; Kızılay’ın halktan topladığı paralarla, bağışlarla yaptığı çadırları sattığını gören halkımız helal etmiyor; enkaz başında kepçe bekleyen, sesini duyduğu hâlde yakınını kurtaramayan insanlar hakkını helal etmiyor; soğuktan donan, donarak ölenler haklarını helal etmiyor; kefensiz gömülenler haklarını helal etmedi, etmeyecek; hiçbirimiz hakkımızı helal etmiyoruz.

ASRIN KATLİAMI

Hesap vereceksiniz, bu halka hesap vereceksiniz. ‘Asrın felaketi’ diyorlar ya; aslında asıl asrın felaketi, asrın rezaleti, asrın katliamı bu iktidarın tutumudur. Bu asra damga vuran bir şey varsa işte bu katliam, bu cinayetler ve bu insanlığa karşı suçlardır. Yaşadığımız asırda maalesef bunları da gördük. Tekrar herkese başsağlığı diliyorum -yaşamını yitirenlerin ailelerine- ve geçmiş olsun dileklerimi paylaşıyorum.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.