en iyi rulet siteleri
İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz
  • Rojev
  • Ekonomi
  • İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz

İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz

YHT camlarını silerken elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan işçi için açıklama yapan İSİG, iş sağlığı ve güvenliği için direnişler örgütlemeye devam edeceklerini belirtti.

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 18:40
İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- YHT camlarını silerken elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan işçi için açıklama yapan İSİG, iş sağlığı ve güvenliği için direnişler örgütlemeye devam edeceklerini belirtti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), hızlı tren ön camını temizlerken yüksek elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan taşeron işçisi İbrahim Küçük için Kadıköy’de bulunan Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren (YHT) istasyonunda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Direniş yaşatır, çalışırken ölmek istemiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Taşeron çalışmaya son” , “İşçi kanıyla servet, aleni cinayet” , “Yaşasın işçilerin mücadele birliği” dövizleri taşındı. Açıklamada, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” , “Yaşasın sınıf dayanışması” , “Taşeron demek ölüm demek” sloganları atıldı. Açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP),  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol Sendikası (Dev Yapı İş), Elektrik, Gaz, Su, Baraj Çalışanları Sendikası (Enerji Sen) ve Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiyecilik ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter İş Sendikası),  Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), Kadıköy Kent İnisiyatifi katılım gösterirken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu destek verdi. Basın metnini İnşaat İş Örgütlenme Sorumlusu Deniz Giden okudu.

‘YERLİ MİLLİ İŞ CİNAYETLERİ’

AKP’nin 2002 yılında iktidara geldiğini hatırlatan Giden, AKP’li 21 yılda en az 32 bin işçinin iş cinayetlerinde yaşamının yitirdiğini aktardı. Giden, “Tuzla Tersaneleri, Davutpaşa, OSTİM, Soma, Torunlar, Ermenek, Pandemi, Silikozis, Asbest, Amasra ve nice işçi katliamları yaşandı, ‘yerli ve milli bir iş cinayetleri rejimi’ hayata geçirildi. Sonuç ortadadır” ifadelerini kullandı.

‘NEDENİ TAŞERON SİSTEMİ’

23 Mayıs 2023’te Söğütlüçeşme durağında YHT camını silerken bir işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Giden, işçinin hastanede olduğunu ve ağır yaralandığını vurguladı. Giden, işçinin yaralanmasının temel nedeninin taşeron çalıştırma sisteminden kaynaklı olduğunu dile getirdi. Giden, “Taşeron firma işçileri düşük maaşlarla, iş güvencesinden yoksun ve iş güvenliği önlemleri alınmadan çalıştırılmaktadır. Arkadaşımızın ağır şekilde yaralanmasının baş nedeni işte bu taşeron çalıştırma koşullarıdır. Trenlerin temizliği elektrik olmayan tamir-bakım hatlarında ve otomatik yıkama ünitelerinde yapılması gerekir” diye belirtti.

‘ÖRGÜTLENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasının en temel yolunun işçilerin örgütlülüğünden geçtiğinin altını çizen Giden, iş sağlığı ve güvenliği için direnişler örgütlemeye devam edeceklerini söyledi. Giden, “Bizler Tuzla tersanelerinde, kot taşlama atölyelerinde, iş cinayetleri adalet davalarında, Soma madenlerinde, 3.Havalimanı’nda, Finans Merkezi’nde, BEDAŞ’ta, İSPER’de, Migros Depo’da, hastanelerde, okullarda, Sütaş’ta, Metal Fırtına’da, Yemek Sepeti’nde, Sinbo’da, Aliağa’da, belediyelerde, tekstil fabrikalarında ve adını sayamadığımız yüzlerce alanda işçi sağlığı ve güvenliğini sağlamak için birçok direniş örgütledik, örgütlüyoruz ve örgütlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.