en iyi rulet siteleri
Irak’tan Türkiye’ye: Fırat Nehri’nden daha fazla su bırakılsın
  • Rojev
  • Güncel
  • Irak’tan Türkiye’ye: Fırat Nehri’nden daha fazla su bırakılsın

Irak’tan Türkiye’ye: Fırat Nehri’nden daha fazla su bırakılsın

Irak Su Kaynakları Bakanlığı, Türkiye’nin Fırat Nehri’nden daha fazla su bırakması için çağrıda bulundu.

ABONE OL
Mart 24, 2023 16:00
Irak’tan Türkiye’ye: Fırat Nehri’nden daha fazla su bırakılsın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Irak Su Kaynakları Bakanlığı, Türkiye’nin Fırat Nehri’nden daha fazla su bırakması için çağrıda bulundu.

Irak Su Kaynakları Bakanlığı bir açıklama yaparak Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin Türkiye ziyaretinin olumlu sonuçlandığını ve Türkiye’nin ayda iki defa Dicle Nehrinden su tahliye etmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca yaşanan su sıkıntısı nedeniyle yurttaşların doğrudan etkilendiğine vurgu yapılarak hükümetin öncelikli görevinin su payının sağlanması olduğu ifade edildi. Irak Su Kaynakları Bakanı Ewin Ziyab Abdullah, Türkiye’ye Fırat Nehrinden Irak’a daha fazla su bırakması çağrısında bulunarak, “Suyun bırakılması konusunda müzakereler belirli bir miktar üzerinden yapılmalıdır. Türkiye Irak’ın su payını garanti altına almalıdır” dedi.

Irak Su Kaynakları Bakanlığı, Irak ile Türk devleti arasında 2021 yılında imzalanan ve işbirliğini geliştirmeye yönelik kararlar içeren anlaşmanın hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. İki ülke arasındaki müzakerelerin heyetler aracılığıyla devam edeceği duyurulmuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.