en iyi rulet siteleri
Irak Su Kaynakları Komisyonu Başkanı: Cizre Barajı Irak için tehdittir
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Irak Su Kaynakları Komisyonu Başkanı: Cizre Barajı Irak için tehdittir

Irak Su Kaynakları Komisyonu Başkanı: Cizre Barajı Irak için tehdittir

Türkiye’nin Dicle Nehri üzerindeki baraj inşasına tepki gösteren Irak Parlamentosu Su Kaynakları Komisyonu Başkanı Samir Muxif Ciburi, “Irak için büyük bir tehdittir” dedi.

ABONE OL
Temmuz 12, 2022 11:00
Irak Su Kaynakları Komisyonu Başkanı: Cizre Barajı Irak için tehdittir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Dicle Nehri üzerindeki baraj inşasına tepki gösteren Irak Parlamentosu Su Kaynakları Komisyonu Başkanı Samir Muxif Ciburi, “Irak için büyük bir tehdittir” dedi. 
 
Türkiye, Dicle Nehri üzerinde Cizre Barajı adında büyük bir baraj inşa etmeyi planlıyor. Bu barajın tamamlanması halinde Irak’ın tamamı Dicle Nehri’nin suyundan mahrum kalabilir. Irak Parlamentosu Su Kaynakları Komisyonu Başkanı Samir Muxif Ciburi, konuyla ilgili Irak medyasına açıklamalarda bulundu.
 
Samir Muxif Ciburi, Türkiye’nin Dicle Nehri üzerine en tehlikeli baraj tipini inşa etmek istediğini belirterek, “Bu baraj bir sulama barajıdır. Tamamlandığında nehrin suyu boşalacak ve Irak’a hiçbir şekilde su ulaşamayacak. Bu nedenle Türkiye’nin tarım ve sulamayla ilgili bazı amaçları var. Bu da, Irak’a doğrudan bir tehdittir ve Irak sınırından sadece 35 kilometre uzaktadır” dedi.
 
İZİN VERİLMEMELİ
 
Samir Muxif Ciburi son olarak şunları söyledi; “Bu konu uluslararası hukuku ilgilendirir. Bu yüzden Irak diplomasiyle hareket etmeli ve böyle bir barajın inşasına izin vermemelidir. Çünkü Türk devleti bu barajı bir yıl içinde tamamlamayı hedefliyor. Bu baraj Ilısu Barajı’ndan daha küçük olduğu için daha kısa sürede tamamlanacaktır.”
 

En az 10 karakter gerekli