en iyi rulet siteleri
İktidara yakın sendika ‘yetkiyi’ kaybetti
  • Rojev
  • Ekonomi
  • İktidara yakın sendika ‘yetkiyi’ kaybetti

İktidara yakın sendika ‘yetkiyi’ kaybetti

OHAL süreciyle kamu görevinden ihraç tehditleriyle üye sayısını artıran iktidara yakın Eğitim Bir-Sen, üye sayısının düşmesiyle Amed’de yetkili sendika olma vasfını yitirdi. Üye sayısını artıran Eğitim Sen ise yetkili sendika konumuna yükseldi.

ABONE OL
Mayıs 13, 2023 10:00
İktidara yakın sendika ‘yetkiyi’ kaybetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – OHAL süreciyle kamu görevinden ihraç tehditleriyle üye sayısını artıran iktidara yakın Eğitim Bir-Sen, üye sayısının düşmesiyle Amed’de yetkili sendika olma vasfını yitirdi. Üye sayısını artıran Eğitim Sen ise yetkili sendika konumuna yükseldi. 
 
Amed’de Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle kamu görevinden ihraç, sürgün tehditleriyle üye sayısını artırarak, kentte sendikal faaliyetlerde yetkili sendika konumuna yükselen iktidara yakın Eğitim Bir-Sen, üye sayısının gerilemesi ve Eğitim Sen’in üye sayısının artırmasıyla yetkili sendika olma vasfını yitirdi. Kentteki 28 bin eğitimcinin büyük çoğunluğun il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin baskısına rağmen Eğitim Sen’e geçmesiyle kentteki Eğitim Sen yetkili sendika olma konumuna yükseldi. 
 
Konuya ilişkin bilgi veren Eğitim Sen Amed 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Zülküf Güneş, “28 bin eğitim emekçisinin görev yaptığı kentimizde hem eğitim emekçilerinin ekonomik özlük ve sosyal hakları için hem de toplumsal sorunlara duyarlılık göstererek toplumcu sendikal mücadele yürüten sendikamız Eğitim Sen 2016 yılında ilan edilen OHAL rejiminin hedefi oldu. Bunun sonucu üye ve yöneticilerinize yönelik gözaltı, tutuklama, ihraç ve sürgün gibi anti demokratik ve hukuksuz uygulamalar ile iktidarın biat kültürünü esas alan atama ve görevde yükselme gibi uygulamaları kamu emekçilerini yandaş sendikalara üye olmaya zorlandı. Bu, baskılarla 2018’de elimizden alınan yetkiyi her türlü baskıya rağmen kent geneli yaklaşık 9 bin 500 üye sayısı ile resmî olmayan sonuçlara göre, Diyarbakır’da yetkili sendika Eğitim Sen olmuştur. Eğitim emekçilerin gerçek temsilcisi olan ve bu ülkenin aydınlık yüzü olan Eğitim Sen’i tercih eden bütün eğitim emekçilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.