en iyi rulet siteleri
İHD’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle resepsiyon
  • Rojev
  • Güncel
  • İHD’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle resepsiyon

İHD’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle resepsiyon

İHD'nin 36'ncı kuruluş yıldönümünde bir araya gelen sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri, İHD'nin dünden bugüne üstlendiği rolün önemine işaret etti.

ABONE OL
Temmuz 17, 2022 18:00
İHD’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle resepsiyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – İHD’nin 36’ncı kuruluş yıldönümünde bir araya gelen sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri, İHD’nin dünden bugüne üstlendiği rolün önemine işaret etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, kuruluşunun 36’ncı yıldönümü nedeniyle dernek binalarında resepsiyon düzenledi. Etkinliğin yapıldığı salona “İnsan haklarıyla insandır mücadelemiz sürüyor, sürecek” yazılı pankart asıldı.

Etkinliğe, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı İlknur Birol, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP),  Saadet Partisi (SP), Suruç Aileleri İnisiyatifi, Cumartesi Anneleri ve çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

Etkinlik, İHD kurucularını ve yapılan çalışmaları konu alan bir sinevizyon gösterimiyle başladı.

‘UMUDUMUZU KAYBETMİYORUZ’

Burada ilk olarak söz alan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, çok zorlu koşullarda mücadele ettiklerini ve mücadeleyi büyüten bir mirasın üzerinde yollarına devam ettiklerini söyledi. İktidarın İHD’nin yaptığı çalışmaların önüne geçmek için birçok araç ürettiğini ancak buna rağmen İHD’nin moralinin bozulmadığını belirten Yoleri, “Bütün insan haklarına sahip çıkma perspektifi geliştirilmiş olması oldukça yerinde. Mühteşem olarak gördüğüm bir birikim üzerine, bugün yol alabildiğimizi düşünüyorum. Bundan ötürü kendimizi çok daha güçlü hissediyoruz. Bütün baskılara rağmen, umumuzu kaybetmiyoruz. Çünkü her daim yapacak bir şeyimiz olduğunu düşünüyoruz” diye aktardı.

İHD’nin 36 yaşına girdiğini ve 27 yıldır dayanışma içinde olduklarını belirten Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız, Galatasaray Meydanı’na çıkmak istediklerini ve bunun için dayanışma çağrısında bulundu. Yıldız, “Biz çoğalırsak ne kadar birbirimize sahip çıkarsak, biz ne kadar acılarımızı birleştirip paylaşırsak, bunların karşısına dimdik çıkarsak acılarımızda diner” dedi.

‘YAŞASIN İHD’

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, buluşmanın onur verici olduğunu ifade etti. Akdeniz, “ ‘İnsan haklarıyla insandır’ sloganının çok büyük bir felsefesi var. İnsan eşittir insan. İnsan vardı demenin bir yerde manası yok. İnsan haklarıyla vardır demenin bir manası var. Bu yolu açan İHD önemli bir rota çizdi. İnsan hakları kazanacak. Onlar, ‘kahrolsun insan hakları’ dedikçe biz, ‘yaşasın insan hakları’ diyoruz. Yaşasın İHD diyoruz” ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol da, “ ‘İnsan haklarıyla insandır’sade bir söz ama ne kadar manalı olduğu ne kadar yazılsa az kalır. Herhalde dünyanın içinden geçtiği bu kargaşa dönemde insan haklarının neler olduğu ve neler için mücadele etmesi gerektiğini söyleyen bu rotada çok büyük işler düşüyor örgütümüze” diye belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.