en iyi rulet siteleri
Şenyaşar ailesinin avukatları: Yargılananların beyanları yeniden alınsın
  • Rojev
  • Güncel
  • Şenyaşar ailesinin avukatları: Yargılananların beyanları yeniden alınsın

Şenyaşar ailesinin avukatları: Yargılananların beyanları yeniden alınsın

Pirsûs’taki katliam davasında Şenyaşar ailesinin avukatları, etkin bir kovuşturma ve adil yargılama yapılamadığını belirterek, İstinaf kararı doğrultusunda yargılananların beyanlarının yeniden alınması gerektiğini söyledi.

ABONE OL
Mayıs 12, 2023 10:30
Şenyaşar ailesinin avukatları: Yargılananların beyanları yeniden alınsın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – Pirsûs’taki katliam davasında Şenyaşar ailesinin avukatları, etkin bir kovuşturma ve adil yargılama yapılamadığını belirterek, İstinaf kararı doğrultusunda yargılananların beyanlarının yeniden alınması gerektiğini söyledi. 
 
Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının Şenyaşar ailesine yönelik gerçekleştirdiği katliam davasının duruşması, müştekilerin savunmalarıyla Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. 
 
İlk olarak söz alan Şenyaşar ailesinin Avukatı Sevda Çelik Özbingöl, müvekkillerinin iş yerinde seçim çalışması bahane edilerek AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve korumaları tarafında saldırıya uğradığını hatırlattı. İş yeri saldırısının ardından saldırıların Suruç Devlet Hastanesi’nde de devam ettiğini anlatan Özbingöl, “Dosya Malatya’da olduğu için etkin bir kovuşturma ve adil yargılama gerçekleşmiyor” dedi. İstinaf kararı doğrultusunda beyanların yeniden alınması gerektiğini kaydeden Özbingöl, “Ailenin diğer üyeleri de taraf sıfatıyla eklenmeli. Vefat edenlerin mirasçıları bütünlüklü tespit edilip dâhil edilerek yargılama en başında başlamalıdır” taleplerinde bulundu. 
 
‘HUKUK GARABETİ VAR’
 
Ardından konuşan Şenyaşar ailesi avukatlarından Bülent Duran ise, “Ceza usulünü hiçe sayan bir yargılama var. Fadıl Şenyaşar hakkında değerlendirmeler bütünlüklü olmalıdır. Burada hukuk garabeti var. Tüm kamu gücünün ve kolluğun olduğu yerde yargılama yapılıyor. Her türlü delil karartıldıktan sonra alın yargılama yapın denildi. İstinaf kısmının bozma nedeninin aslı CMK 289’daki savunma hakkının kısıtlanmasıdır” diye konuştu. 
 
FERİT ŞENYAŞAR’A SÖZLÜ SATAŞMA
 
Avukatların beyanlarından sonra Ferit Şenyaşar ve kardeşi Mehmet Şenyaşar’a söz hakkı verildi. Avukatların beyanlarına iştirak ettiğini belirten Şenyaşarlar, aleyhe hususları kabul etmediğini söyledi. Ferit Şenyaşar’a söz hakkı verilirken, Yıldız ailesinden Süleyman Yıldız, sözlü sataştı. Mahkeme başkanı Süleyman Yıldız’ı uyardı. 
 
Şenyaşar ailesinin ardından sanık avukatlarına söz hakkı verildi. Sanık avukatları olayların meşru müdafaa olduğunu belirterek, aleyhe hususları kabul etmediklerini söyledi. 
 
İDDİANAME EKSİK
 
Sanık avukatlardan sonra SEGBİS’le duruşmaya katılan Fadıl Şenyaşar, iddianamenin araştırma yapılmadan hazırlandığını, eksik hususların olduğunu söyledi. 
 
ENVER YILDIZ’DAN ‘TERÖRİST’ İTHAMI
 
Yine SEGBİS’le duruşmaya katılan sanık Enver Yıldız ise, mahkeme başkanı ile tartışarak, “Siz teröristleri savunuyorsunuz” diyerek reddi hakim talebinde bulundu. Ara karar alan mahkeme heyeti, Yıldız’ın bu talebini reddetti. 
 
SAVCI: TUTUKLULUĞU DEVAM ETSİN
 
Sanık ve müştekilerin beyanlarından sonra konuşan iddia makamı, sanık Enver Yıldız’ın, kaçma şüphesi, hüküm halindeki ceza miktarı, delilleri karartma şüphesi ve üzerlerinde atılan eylemlerin CMK 103/3 katalog suç olması nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.
 
TANIK BEYANLARINI DEĞİŞTİRDİ
 
Savcının talebinden sonra tanık olarak dinlenen ve olay günü Suruç Devlet Hastanesinde çalışan Hemşire İlyas Birgül, “Celal Yıldız’ı, olay yaşandıktan sonra hastane avlusunda gördüm, içeride görüp görmediğimi hatırlamıyorum. Dışarıda düzgün şekilde oturuyordu. Başka tanıdığım kimse yok. Bağırış çağırış sesleri duydum. Vurun, öldürün tarzı bir şey duymadım, silah görmedim” dedi. Bunun üzerine hâkim Birgül’ün daha önce verdiği, “Direkt müşahede odasına daldılar. İnanç doktor geldi, cerrah Cengiz Yağmurlu geldi” beyanlarını sordu. Bunun üzerine Birgül, o beyanlarını hatırlamadığını söyledi. 
 
Duruşma devam ediyor.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.