en iyi rulet siteleri
Hewlêr Cezaevi’nde tutulan Mazlum Dağ yaşadıkları işkenceyi anlattı
  • Rojev
  • Güncel
  • Hewlêr Cezaevi’nde tutulan Mazlum Dağ yaşadıkları işkenceyi anlattı

Hewlêr Cezaevi’nde tutulan Mazlum Dağ yaşadıkları işkenceyi anlattı

Hewlêr Cezaevi’nde tutulan Mazlum Dağ ve Abdurrahman Er, tek tip elbise uygulamasına karşı çıktıkları için işkence gördüklerini belirtti.

ABONE OL
Mayıs 21, 2023 14:30
Hewlêr Cezaevi’nde tutulan Mazlum Dağ yaşadıkları işkenceyi anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Hewlêr Cezaevi’nde tutulan Mazlum Dağ ve Abdurrahman Er, tek tip elbise uygulamasına karşı çıktıkları için işkence gördüklerini belirtti.

Federe Kürdistan Bölgesi’nde 17 Temmuz 2019’da Türkiye’nin Hewlêr Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat Osman Köse ile Irak vatandaşı Neriman Osman ve Beşdar Ramazan’ın yaşamını yitirdiği saldırı gerekçesiyle ilk derece mahkeme tarafından idam cezası verilen Mazlum Dağ ve Abdurrahman Er cezaevindeki işkenceyi anlattı.

Hewler Cezaevi’nde tutulan Dağ, 14 Mayıs’ta aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde cezaevinde yaşanan hak ihlallerini paylaştı. Dağ, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, KDP güçleri tarafından fiziki işkence gördüklerini belirtti. Ailesi, Dağ’ın aktarımlarını şu sözlerle dile getirdi: “Keyfi aramalar yapılıyor. Bizlere fiziki şiddet ve hakaretler ediliyor. Bizlere iki üç hafta önce tek tip elbise uygulaması dayatıldı, kabul etmedik. Telefon hakkı ve revire çıkma hakkını elimizden alacaklarını söylediler. Aynı şekilde bizleri tekli odalara alacaklarını belirttiler.”

Dağ ailesi, 14 Mayıs’tan sonra çocuklarıyla iletişime geçemediklerini ve hayatından endişe ettiklerini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.