Hekimlerden tepki: Ne köle ne de ucuz iş gücü olacağız
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Hekimlerden tepki: Ne köle ne de ucuz iş gücü olacağız

Hekimlerden tepki: Ne köle ne de ucuz iş gücü olacağız

Serbest çalışma hakkı ve mesleki bağımsızlığı gasp eden yönetmenliklere tepki gösteren hekimler, “Uluslararası sermaye ile bütünleşmiş ‘özel zincir hastaneleri’ ve şimdiden karadelik haline gelmiş şehir hastanelerinin sahibi müteahhitlerin çıkarları kollanmaktadır” dedi.

ABONE OL
Ocak 8, 2023 12:40
Hekimlerden tepki: Ne köle ne de ucuz iş gücü olacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Serbest çalışma hakkı ve mesleki bağımsızlığı gasp eden yönetmenliklere tepki gösteren hekimler, “Uluslararası sermaye ile bütünleşmiş ‘özel zincir hastaneleri’ ve şimdiden karadelik haline gelmiş şehir hastanelerinin sahibi müteahhitlerin çıkarları kollanmaktadır” dedi. 
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası (İTO) ve yaklaşık 70 TTB Uzmanlık Derneği, Sağlık Bakanlığı’nın hekimlerin serbest çalışma hakkı ve mesleki bağımsızlığını gasp eden 6 Ekim 2022 tarihli Yönetmelik ile 7 Ocak 2023 tarihli Yönetmelik Değişiklikleri’ni Kadıköy İskele Meydanı’nda protesto etti. “Mesleki bağımsızlığımızdan ve serbest meslek hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” pankartının açıldığı eylemde, “Zincir hastaneler serbest meslek hakkımıza saldırıdır”, “Muayenehaneme dokunma”, “Hekimlerin serbest meslek hakkını gasp eden Sağlık Bakanı” ile “Randevu yok, ilaç yok, Sağlık Bakanı yok” dövizleri taşıdı.
 
Sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganının atıldığı eyleme, çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.
 
HEKİMLİK SALDIRI ALTINDA
 
 Eylemde konuşan İTO Özel Hekimlik Komisyonu üyesi Doktor Güray Kılıç, bakanlığın yönetmenliklerine işaret ederek, mesleklerinin saldırı altında olduğunu belirtti. Dayatılan sözleşmelerle serbest meslek hakkının gasp edilerek,  kölelik düzeninin getirilmek istendiğini vurgulayan Kılıç, bu saldırıların tüm hekimlere yönelik olduğunun altını çizdi. 
 
İKTİDAR SERMAYEYİ KOLLUYOR 
 
Öte yandan halkın ise hekim seçme hakkının ellinden alındığına dikkat çeken Kılıç, iktidarın 20 yıldır uyguladığı “Sağlıkta Dönüşüm” programının hem halkın sağlığını hem de hekimlerin mesleki bağımsızlığını hedef aldığını dile getirdi. Kılıç, “İktidarın son saldırısı olan bu yönetmeliklerle uluslararası sermaye ile bütünleşmiş özel ‘zincir’ hastaneleri ve şimdiden karadelik haline gelmiş şehir hastanelerinin sahibi olan müteahhitlerin çıkarları kollanmaktadır” dedi. 
 
Kılıç, yönetmenliklerin geri çekilmesini istedi.
 
BAKAN KOCA’YA TEPKİ  
 
TTB Merkez Konsey 2’nci Başkanı Ali İhsan Ökten, yasanın hekimlere bir şey getirmediğini tam tersine birçok hakkı götürdüğüne işaret etti. Tepki gösterdiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın özel hastaneler zinciri sahibi olduğunu ifade eden Ökten, şunları söyledi: “Bir taraftan kendi özel hastanesinde bir hasta aynı gün en az yarım saat muayene olurken, diğer taraftan bakanlığa bağlı hastanelerde vatandaş aylar sonraya sadece 3-5 dakika muayene olmak için zor randevu almaktadır.” 
 
13 BİN HEKİM AYRILDI 
 
En az 13 bin hekimin kamudan ayrıldığını ve Koca’nın bunun bir bölümüne kadro açmak ile övündüğünü belirten Ökten, bu durumun ise borsa oluşturduğunu kaydetti. 
 
Daha sonra konuşan TTB Merkez Konsey üyesi Nursel Şahin ise, Türkiye’nin toplumcu sağlık anlayışının hedefte olduğuna dikkat çekti. Şahin, “Haklarımıza göz diken bir iktidar ile karşı karşıyayız. İktidara bu kararları aldırtan da küresel sağlık sermayesi olduğunu biliyoruz. Bu topraklarda halklara hekimlik yapmak istiyoruz. Ne küresel sağlık hizmetlerin ne de iktidarın istediği şekilde hekimlik yapmayacağız. Ne onların kölesi olacağız ne de ucuz iş gücü olacağız” diye belirtti. 
 
Eylem, konuşmaların ardından sloganlarla sona erdi. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.