en iyi rulet siteleri
HDP’ye Hazine yardımı engeli: AYM talebi derhal reddetmeli
  • Rojev
  • Politika
  • HDP’ye Hazine yardımı engeli: AYM talebi derhal reddetmeli

HDP’ye Hazine yardımı engeli: AYM talebi derhal reddetmeli

HDP’ye kapatma davasında gelinen aşama göz önüne alındığında Hazine yardımına bloke konulmasının haklı bir gerekçesinin olamayacağını ifade eden HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, bu talebin derhal reddedilmesi gerektiğini söyledi.

ABONE OL
Mart 9, 2023 12:22
HDP’ye Hazine yardımı engeli: AYM talebi derhal reddetmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP’ye kapatma davasında gelinen aşama göz önüne alındığında Hazine yardımına bloke konulmasının haklı bir gerekçesinin olamayacağını ifade eden HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, bu talebin derhal reddedilmesi gerektiğini söyledi.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açan Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, bu kez partinin Hazine yardımının engellenmesi için talepte bulundu. Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, HDP’nin Hazine yardımı yapılan hesaplarına bloke konulması talebinde bulundu. Hazırladığı iddianamenin 21 Haziran 2021’de kabul edilmesiyle açılan dava kapsamında bir buçuk yıl geçtikten sonra 2023 bütçesi kapsamında partiye Hazine yapılacağı 10 Ocak 2023’e günler kala Şahin’in bu yönlü talebi dikkat çekti.
Şahin’in söz konusu talebi tebliğ edilmeyen HDP, bu durumu basından öğrendi. Yargıtay’ın başvurusuna dair değerlendirmelerde bulunan HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, “AYM tarafsız ve bağımsızlığına halel getirmeyecek bir karar vermelidir” dedi.
‘BASINDAN ÖĞRENDİK’
Yargıtay Başsavcılığı’nın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru hakkında HDP’ye herhangi bir tebligat ulaşmadığını belirten Eren, “Biz de basından öğrendik” dedi. Başsavcının HDP Kapatma Davası için iddianameyi Anayasa Mahkemesi’ne sunarken böyle bir talepte bulunduğunu hatırlatan Eren, AYM’nin o dönem bu kararı reddettiğine dikkat çekti. Eren, “Dolayısıyla bu talebi tekrar yapmasının temel nedenlerinden biri kuşkusuz Ocak ayı içerisinde siyasi partilere yapılacak Hazine yardımı. En nihayetinde Hazine yardımı yapılacak, partimiz kuşkusuz seçim çalışması için kullanacak” diye belirtti.
SAVCI KENDİNDEN EMİN!
Talepte bulunan Başsavcı için, “Kendinden o kadar emin ki açılmış olan bu davada HDP’nin kapatılacağını düşünüyor” diyen Eren, asıl amacın HDP’nin siyasi faaliyet yürütmesini engellemek olduğunu söyledi.
‘AYM DERHAL REDDETMELİ’
“Anayasa Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı’nın bu talebini derhal reddetmesi gerekiyor” vurgusu yapan Eren, devam eden kapatma davasında gelinen aşama göz önüne alındığında hazine yardımının yatacağı hesaplara bloke konmasının yeterli ve haklı bir gerekçesi olamayacağını ifade etti. Eren, “Çok açık çok somut bir örneklerin, pratiklerin olması gerekiyor ki Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu bu kararını tekrar gözden geçirsin ve Cumhuriyet Başsavcısı bu talebi haklı bulsun. Ama davanın ilk açıldığı tarih ile bugün bugüne kadar dosyada HDP’nin hesaplarına bloke konmasını gerektirecek hiçbir girişim olmadı. Anayasa Mahkemesi bu talebi en kısa süre içerisinde reddetmeli” diye konuştu.
‘HANGİ GEREKÇELERLE?’
Cumhuriyet Başsavcısı’nın bu talebi resmi olarak HDP’ye iletmesi gerektiğini dile getiren Eren, “Hangi gerekçelerle hesaplara bloke konması talebinde bulunmuş?” diye sordu ve şunları söyledi: “Bu taleplere karşılık HDP’nin itirazları olup olmadığı ve talebin hukukta yeri olup olmadığını değerlendirmek üzere de bir süre vermesi gerekiyor. Partimizin bu talebi değerlendirme itirazlarını hazırlaması için Anayasa Mahkemesi’nden de bize tebligat yapılması gerekiyor. Verilecek bu süreden sonra biz de itirazlarımızı yaparız. Süreç böyle olmalı. AYM, ikinci defa yapılan bu talebi kabul ederse, aslında bu konuda rengini de ortaya koymuş olur. Kapatmayla ile ilgili vereceği kararın da aslında maiyetini ortaya koymuş olur. AYM tarafsız ve bağımsızlığına halel getirmeyecek bir karar vermelidir. AYM bu talebi reddedecektir. Kapatmaya ilişkin esas görüşüldüğünde zaten bu durumu da değerlendirecek.”
‘7 YILLIK BİR STRATEJİNİN PARÇASI’
HDP Kapatma Davası’nı AKP-MHP iktidarının 2015 yılından itibaren HDP’ye dönük ortaya koyduğu stratejinin bir parçası olarak yorumlayan Eren, “Bu strateji en nihayetinde kayyumların atanması, HDP’nin belediye eş başkanlarının, önceki dönem eş genel başkanların, milletvekillerin, belediye meclis üyelerinin tutuklanması, HDP il ilçe binalarına dönük saldırılar ve Deniz Poyraz yoldaşımızın katledilmesi gibi saldırıların aslında yargıdaki boyutu da Kobanê Kumpas Davası ve Kapatma Davası’dır. 7 yıldır HDP’ye dönük böyle bir saldırı var ama kuşkusuz HDP’yi kapatmak, siyaset yürütemez hale getirmek ve halkla bağını koparmak Türkiye siyasetini etkileyecek. Kapatma Davası, önümüzdeki seçimde anahtar rolü olan HDP’nin, Türkiye’deki iktidarı etkileyecek konumunu pasifize etmeyi amaçlıyor” dedi.
ROJDA TANMAN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.