en iyi rulet siteleri
Rihalı seçmenler: Muhalefet güven vermedi
  • Rojev
  • Güncel
  • Rihalı seçmenler: Muhalefet güven vermedi

Rihalı seçmenler: Muhalefet güven vermedi

Seçim sonuçlarını değerlendiren Rihalılar, muhalefetin "güven vermemesinden" kaynaklı başarılı olamadığına işaret etti.

ABONE OL
Haziran 11, 2023 06:30
Rihalı seçmenler: Muhalefet güven vermedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – Seçim sonuçlarını değerlendiren Rihalılar, muhalefetin “güven vermemesinden” kaynaklı başarılı olamadığına işaret etti. 
 
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri sona erdi, ancak tartışmalar halen devam ediyor. AKP, iktidara geldiği yıllarda aldığı oy oranı düşerken, muhalefet ise iktidar karşısında istediği sonucu elde edemedi. Riha’da mikrofon uzattığımız ve birçoğu Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy veren seçmenler, seçim sonuçlarını değerlendirdi. 
 
‘MUHALEFET DE AYNI HATALARI YAPIYOR’
 
Seçimlere girerken genel atmosferin “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı”, “2023 yılı hedefleri” gibi söylemler etrafında çizildiğini belirten İsmail Güllüoğulları, iktidarın politikalarına dair şunları söyledi: “Bu hükümete hiçbir anlamda güvenmiyorum. İnsanlar yoksulluk ve açlık sınırında yaşıyor. Bunları neden görmemezlikten geliyorlar? Doğruları konuşmak gerekiyor. Bunları söyleyebilmek için de A partisi ya da B partisinin tarafı olmaya gerek yok.” 
 
Kurulduğu ilk dönemlerde AKP’ye oy verdiğini dile getiren Güllüoğulları, “Bugün AKP ayrıştırıcı bir yerde duruyor. AKP diyoruz ama muhalefet de aynı hataları yapıyor” diye belirtti. 
 
‘ÇÖZÜM ÖCALAN’DADIR’
 
Seçimlerde milliyetçi söylemlerin öne çıkmasına değinen Ersan Akça isimli yurttaş, “Ulus-devlet fikriyatı bugün tüm dünyada iflas etmiştir. Türkiye’de Cumhuriyet’in ilk kuruluş yıllarında Kürtler ve Türkler birlikte demokratik bir Cumhuriyet’in kurulması için savaştı ama savaş bittikten sonra tekçi bir zihniyete büründüler. Bugün baktığımızda ise Ortadoğu’da politika yürütmek için herkes Kürtlere mahkumdur” ifadelerini kullandı. 
 
Millet İttifakı’nın da Kürt düşmanlığı çizgisinde ısrar ettiğine dikkat çeken Akça, “Bir yüzyıl böyle geçti bir yüzyıl daha böyle geçemez. Çünkü bundan sonuç alınılmaz. Son seçimlerde Kürt halkının taleplerinin yansıtılmamasının sebebi PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecrit politikalarıdır. Abdullah Öcalan Kürt halkının da halkların da başkanıdır. Çözüm ondadır” diye konuştu.
 
‘MUHALEFET GÜVEN VERMEDİ’
 
Muhalefetin yurttaşlara güven vermediği için iktidara kaymaların kolaylaştığına işaret eden Mehmet Kıskanç, söyle dedi: “Muhalefetin sunabileceği ve halka verebileceği bir projesi yok. Kürt partisi, Millet İttifakı ile birleşti ama ellerinde bir kazanç olmadan bunu yaptı. ‘İktidar yıkılsın da ne olursa olsun’ demeyeceksin. Yeşil Sol Parti’nin böyle birleşmemesi gerekiyordu. Eğer bir yerde söz hakkına sahip değilsen birleşmenin bir anlamı da yoktur.” 
 
Kürt sorununa da değinen Kıskanç, “Bu konunun muhatapları vardır. Kürtler adına muhatap Abdullah Öcalan’dır. Ondan sonra Murat Karayılan geliyor. HDP’nin de bu süreçte yer alması lazım. Bu konuya Öcalan’ı dahil etmezsen demek ki sorunun çözülmesini istemiyorsun” diye belirtti.  
 
‘GENÇLERE HİTAP EDİLMEDİ’ 
 
Seçim sonuçlarının kendisi için hayal kırıklığı olduğunu söyleyen Zeynep Çakmak, muhalefet partilerinin gençleri ikna eden bir politika izlemediğini kaydetti. Gençlerin korkutularak siyasetten uzak tutulduğunu belirten Çakmak, “Bir ayrıştırma durumu mevcuttu. Muhalefetin birleştirici bir rol oynaması gerekiyordu. Yeşil Sol Parti’nin söylemleri bana hitap etmedi. Gençlerin geleceğini garanti altına alacak bir siyaset izlemesi gerekiyordu” ifadelerini kullandı.    
 
‘HALKIN KAPISI ÇALINMADI’ 
 
Seçimlerin adil bir ortamda gerçekleşmediğini dile getiren Yıldız Çelik, gençlerin umutsuzluk nedeniyle sandığa gitmediğini söyledi. Yeşil Sol Partili olduğunu belirten Çelik, “Bir parti eğer bana güven vermiyorsa neden gidip oy kullanayım ki? Bir insana güven vermek için teker teker kapılarını çalmak gerekiyor. Yeşil Sol Parti, kadınların ve gençlerin haklarını savunmada yetersiz kaldı” dedi. 
 
GENÇLERDE KAYGI ARTTI
 
İlk kez oy kullanan 18 yaşındaki Hüseyin Karadeniz, seçim sonuçlarının gelecek kaygısını arttırdığını vurguladı. Yine bu seçimde ilk defa oy kullanan gençlerden Ramazan Atış (18), “Oy kullanırken ekonomik süreci, insanlığı baz aldım. AKP’li siyasetçiler Urfa’ya 40-50 koruma ile geliyorlar. İnsanları yanlarına yaklaştırmayarak kendileriyle iletişim kurdurtmuyorlar. Demokrasi eksikliği var. Urfa’da AKP’den sonra 2’nci parti Yeşil Sol Parti ama gençlere yeterince dokunmadı. İnsanları, gençleri anlamaları gerekiyordu ve yine gençlere öncelik tanımaları gerekiyordu” diye belirtti. 
 
Kuruluşundan bu yana AKP’ye oy verdiğini söyleyen Ahmet Satış, muhalefetin sadece Erdoğan karşıtlığı üzerine propaganda yapmasının kaybettirdiğinin altını çizdi. 
 
MA / Ceylan Şahinli – Mahmut Altıntaş

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.