en iyi rulet siteleri
HDP’den ırkçı saldırıya ilişkin suç duyurusu
  • Rojev
  • Politika
  • HDP’den ırkçı saldırıya ilişkin suç duyurusu

HDP’den ırkçı saldırıya ilişkin suç duyurusu

HDP, Bursa’da Amedspor’a yönelik ırkçı saldırıya ilişkin yaptığı suç duyurusunda fotoğraflara ve görüntülere yer vererek sorumlular hakkında işlem yapılmasını istedi.

ABONE OL
Mart 7, 2023 15:32
HDP’den ırkçı saldırıya ilişkin suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP, Bursa’da Amedspor’a yönelik ırkçı saldırıya ilişkin yaptığı suç duyurusunda fotoğraflara ve görüntülere yer vererek sorumlular hakkında işlem yapılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Bursa’da Amedspor’a yönelik yapılan ırkçı saldırılara ilişkin sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Bursa Valisi ve yardımcıları, Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, maçta görev alan polisler, özel güvenlik personelleri, Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri, Bursaspor yöneticileri, oyuncular ve görevli hakemler hakkında yapılan suç duyurusunda “6222 Sayılı Kanunda düzenlenen, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, kasten yaralama, genel güvenliğin tehlikeye sokulması, görevi kötüye kullanma ve savcılıkça re’sen tespit edilecek diğer suçlar” bakımından işlem yapılması istendi. 

 ‘DOĞRUDAN ÖLÜM TEHDİDİ’

Bursaspor yöneticileri ve taraftar grupları tarafından Amedspor’un hedef gösterilmesinden sonra saldırıların başladığı şehirde adeta linç havası estirildiği belirtilen suç duyurusunda şu görüşlere yer verildi:  “Maçtan önce haftalarca süren linç çağrıları sonrasında stadyumda Bursasporlu taraftar grupları tarafından 90’lı yıllarda Diyarbakır ve bölge illerinde kontrgerilla tarafından yargısız infazlarda kullanılan ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ kod isimli tetikçinin fotoğrafları taşınmıştır. Böylece maça gelen Amedsporlu kulüp yöneticileri, teknik ekip ve oyuncular ile taraftarlara doğrudan ölüm tehdidi göndermesi yapılmış, tribünlerde atılan sloganlarla tüm takım baskı altına alınmaya çalışılmıştır.”  

Delil, fotoğraf ve görüntülere yer verilen suç duyurusunda, ilgililer hakkında işlem yapılması talep edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.