DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316063-0,41%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Üniversite öğrencileri mücadelelerini ‘Demokratik Öğrenci Meclisi’ çatısı altında sürdürecek
  • Rojev
  • Gençlik
  • Üniversite öğrencileri mücadelelerini ‘Demokratik Öğrenci Meclisi’ çatısı altında sürdürecek

Üniversite öğrencileri mücadelelerini ‘Demokratik Öğrenci Meclisi’ çatısı altında sürdürecek

Yurtsever Öğrenci Gençliği, örgütlenme çalışmalarını “Demokratik Öğrenci Meclisi” çatısı altında birleştirme kararı alarak, tün öğrencileri İzmir, Eskişehir, Dersim, Wan ve İstanbul’da yapacakları çalıştaylara katılmaya davet etti.

ABONE OL
Kasım 17, 2022 13:38
Üniversite öğrencileri mücadelelerini ‘Demokratik Öğrenci Meclisi’ çatısı altında sürdürecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Yurtsever Öğrenci Gençliği, örgütlenme çalışmalarını “Demokratik Öğrenci Meclisi” çatısı altında birleştirme kararı alarak, tün öğrencileri İzmir, Eskişehir, Dersim, Wan ve İstanbul’da yapacakları çalıştaylara katılmaya davet etti.
 
Yurtsever Öğrenci Gençliği, Demokratik Öğrenci Meclisi çatısı altında birleştiğini açıkladı. Konuya ilişkin öğrenciler, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Amed 1 Nolu Şubede basın açıklaması düzenledi. Öğrenciler, “Özgür özerk üniversitelerle demokratik topluma” yazılı pankart açtı. Açıklamanın Kürtçesini Serhat Taşkın, Türkçesini ise Bestar Güneşli okudu.
 
Öncelikle erkek egemen zihniyete karşı direnen kadınları selamlayarak konuşmasına başlayan Güneşli, “Faşist İran rejimine karşı ‘Jin, Jîyan, Azadî’ sloganlarıyla kadın ve gençlik öncülüğünde geliştirilen ve 2 aydır süren Rojhilatê Kürdistan’daki serhildanı selamlıyoruz. Devrimci ruhun ve direnişin yeniden canlandırıldığı Tahran, İsfahan ve Kirmaşan Razi Üniversiteleri başta olmak üzere serhildanda öncülük rolüyle hareket eden aydın gençlikten aldığımız enerjiyle köhnemiş sistemi yıkacak olan güç olacağımızın sözünü veriyoruz. Bugün Rojhilat Kürdistan’daki serhildanlarda gördüğümüze binaen; kadının ve gençliğin öncülüğüyle özgür toplumu ve özgür geleceği inşa etmenin artık bir tahayyül olmadığını da biliyoruz” dedi.
 
‘DEVLETLER CANAVARLAŞTI’
 
Ulus devletlerin insanlığa savaş, yıkım ve krizden başka bir şey sunmadığını ifade eden Güneşli, “Kendi hegemonyasını sürdürebilmek için en kirli ve ahlaksız yöntemleri kullanmaktan çekinmeyecek bir düzeyde canavarlaşmıştır. Kürdistan başta olmak üzere Ortadoğu’ya hakim kılınmak istenen devlet anlayışıyla farklı din, dil, kültür, mezhep ve etnisiteye sahip toplumlar fiziksel ve kültürel soykırıma tabi tutulmakta, kadına ve doğaya yönelik kırım politikaları derinleştirilmektedir. AKP-MHP faşist iktidarıyla saldırganlığını doruk noktasına ulaştıran devlet, Kürt halkının kazanımlarını hazmedememekte ve üzerinde mutlak bir tahakküm kurmak istemektedir. Kürt halkına karşı yüz yılları bulan inkar ve imha politikaları krizli toplum yapısının ve mevcut çıkmazların aşılamamasındaki temel nedenlerdendir” diye konuştu.
 
‘KAMPÜSLERE ÖZEL HARP ALANLARINA ÇEVİRİLDİ’
 
Mevcut toplumsal çıkmaz ve sorunların en yoğun yaşandığı alanların başında üniversitelerin geldiğine dikkati çeken Güneşli, devamında şunları dile getirdi: “Sistemin yaratmak istediği düşünmeyen, sorgulamayan, eleştirmeyen ve itiraz etmeyen bir insan modelinin yaratımı bilimsellikten uzak; asimilasyon, inkar ve kültürel soykırım politikalarının yürütücüsü haline getirilen bu kurumlar aracılığıyla sağlanmaktadır. İmhacı rejimin, ehlileştirme aracı olarak ÖGB ve polislerini kampüslere doldurduğu, anti-demokratik uygulamaların merkez yuvası haline getirilmiştir. Bireyciliğin, kariyerizmin ve çıkarcılığın empoze edilmek istendiği; topluma ve toplumsal sorunlara duyarsızlaşmış bir neslin var edilmesini önceleyen özel harp alanlarına çevrilmiştir. Üniversiteler eksenli, polis öncülüğünde gelişen faşizan saldırılar, baskı ve tutuklamalar had safhaya ulaşmıştır. Bu ayrıştırıcı ve ötekileştirici eğitim sistemi bilhassa Kürt ve diğer etnisitelere mensup çocuklarla gençleri, kimliksizleştirme ve kişiliksizleştirme gayesiyle en ince ayrıntısına kadar programlanmıştır.”
 
‘ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ GÜÇLENDİRECEĞİZ’
 
“Tüm bu saldırılara karşı verilecek cevap örgütlü mücadeleyi güçlendirmektir” diyen Güneşli, şunları söyledi: “Bizler üniversitelerin ve toplumsal her alanın daha demokratik, özgür ve yaşanabilir olması adına görev ve sorumluluklarımızı yerine getirecek; yaşamı ve toplumu inşa edecek öğrenci gençliği olarak özgür, özerk, demokratik üniversite ve anadilde, parasız, bilimsel eğitim taleplerimiz için mücadele edeceğiz. Kürdistan ve Kürt halkı üzerinde dünyada eşi benzeri görülmeyen soykırım politikalarına cevap olabilmek için Kürt dilinin, edebiyatının, sanatının ve kültürünün savunucuları olacak; anadili öğrenme, konuşma ve anadilde eğitim görme hakkımızı sağlayana dek var gücümüzle direneceğiz. Haki’lerden, Mazlum’lardan, İbo’lardan devraldığımız mirasla ezilen emekçinin, köleleştirilmeye çalışılan kadın kimliğinin, sömürülen halkın hak savunucuları olacağız.”
 
‘FAŞİZMİ DAĞITACAK İRADEYE SAHİBİZ’
 
Güneşli, devamla şunları ifade etti: “, Türkiye’de ve Ortadoğu’da çürümüş statükonun aşılması demokratik toplumun Bizler tarihin ve toplumun çözümlenmesi ve yeniden inşası adına bu faşizm atmosferini dağıtabilecek güce ve iradeye sahibiz. Bizler Kürdistan’da yaratılması adına verilecek mücadeleyi zafere ulaştıracak olanlarız. Boyunlarımıza ve ellerimize vurulmak istenen zincirlerden ve prangalardan kurtulmanın yolunun birlikten geçtiğini biliyoruz. Bu esaslara dayanarak direnişimize anlam, mücadelemize yaşam katmak için Türkiye ve Kürdistan’da yurtsever öğrenci gençliği olarak bundan sonra Demokratik Öğrenci Meclisi çatısı altında örgütleneceğimizi duyuruyor, bunun gururu ve heyecanıyla yaşam kıblesini demokrasi ve özgürlük yoluna çevirmiş tüm öğrenci gençliğini çatımız altında mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.
 
Türkiye ve Kürdistan gençliği arasında bir köprü olma, daha özgür bir geleceğin inşası için demokrasi kültürünü kitlelere aktarma misyonumuzla Demokratik Öğrenci Meclisi’nde birleşerek direnecek, direnerek zafere ulaşacağız.”
 
KURULTAYA DAVET
 
Güneşli, tüm öğrencileri, Demokratik Öğrenci Meclisi olarak 23 Kasım’da İzmir’de, 24 Kasım’da Eskişehir’de ve 26 Kasım’da Dersim’de “ Öncüleşen Gençlikle, Özgürleşen Topluma” şiarıyla düzenleyecekleri Birinci Olağan İl Çalıştaylarına ve 3 Aralık’ta Wan ve İstanbul merkezli gerçekleştirecekleri büyük merkezi çalıştaylarına katılmaya davet etti.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.