en iyi rulet siteleri
‘HDP yolsuzluğa bulaşmış tek bir kişiye saflarında yer vermez’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘HDP yolsuzluğa bulaşmış tek bir kişiye saflarında yer vermez’

‘HDP yolsuzluğa bulaşmış tek bir kişiye saflarında yer vermez’

HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçileri Bakanı Süleyman Soylu’nun “yolsuzluk” iddialarının asılsız olduğunu belirterek, “HDP yolsuzluğa bulaşmış tek bir belediye başkanına saflarında yer vermeyecektir” dedi.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 15:30
‘HDP yolsuzluğa bulaşmış tek bir kişiye saflarında yer vermez’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçileri Bakanı Süleyman Soylu’nun “yolsuzluk” iddialarının asılsız olduğunu belirterek, “HDP yolsuzluğa bulaşmış tek bir belediye başkanına saflarında yer vermeyecektir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Êlih Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, 2023 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi Maddeleri üzerine görüşmelerde 2’nci madde üzerine söz aldı.

AKP’lilerin “Yolsuzluğa, yoksulluğa, yasaklara” karşıyız sözlerini hatırlatan Tiryaki, ülkenin yoksullukta en üstte, sefalet endeksinde ise en altta olduğunu belirtti. İktidarın ülkenin tüm kaynaklarını 5’li çeteye peşkeş çektiğini ifade eden Tiryaki, “Darbe rejimi ile rekabet edecek kadar yasaklama kararı aldınız, miting, örgütlenme, toplantı yasak, en son konserleri bile yasakladınız. En son birşey daha söylediniz, ‘atanmışlar değil, seçilmişler karar verecek’ dediniz. 4 buçuk milyon insanın oyuyla seçilmiş insanları görevden uzaklaştırdınız. İktidara gelince,’ atanmışlar değil, seçilmişler karar verecek’ dediniz, demek ki siz yolsuzluğa karşı değilsiniz. Siz yasaklara karşı değilmişsiniz, siz yasakları koyan tarafta olmak istiyorsunuz. Siz, sizin atadıklarınızın, sizin atamış olduğunuz İçişleri Bakanı, vali, polisin karar verici olmasını istiyorsunuz. Yoksa kesinlikle halk idaresiyle ilgilenmiyorsunuz” dedi. 

‘GÖREVLENDİRDİĞİNİZ HAKİMLER Mİ BAĞIMSIZ’

Yerel yönetim seçimlerinde iktidarın iki kez kaybettiği İstanbul Belediye Başkanlığına göz diktiğini belirten Tiryaki, “Hala umudunuz var. Bir biçince verilen cezayı  kesinleştirebilirsek, belediyeyi alabiliriz diye düşünüyorsunuz. HDP’li belediyelere kayyım, boğaziçine kayyım, TTB’ye kayyım için yasa değişikliği, şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kayyım için uğraşıyorsunuz. AKP’li grup başkanvekili bağımsız yargı diyor. İki bin 47 hakim, bin 189 savcı görevden aldınız. Nerede Mercedes aldığınız savcı. Bahtiyar Çolak mı bağımsız?, Adalet bakan yardımcısı yaptığınız mı bağımsız? CMK 250 uyarınca kurulan mahkemelere görevlendirildiğiniz hakimler mi bağımsız? Hiç biri bağımsız değil. Yine kurduğunuz özel yetkili mahkemeler var. Sulh ceza hakimlikleri en az devlet güvenlik mahkemeleri ve sıkıyönetim mahkemeleri kadar tartışılmayacak mı?Üç yıl sonra, 10 yıl sonra sıkıyönetim mahkemelerinin yaptıkları anlatılırken, emin olun bu sıralardaki vekiller sulh ceza hakimlerinin aldığı kararların bağımsız olmadığını anlatacak” diye belirtti. 

‘HDP’Lİ BELEDİYELERDE TEK BİR YOLSUZLUK YOK’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kayyım atanan belediyelerle ilgili “yolsuzluk” iddialarının asılsız olduğunu dile getiren Tiryaki, “Korkut Belediyesi’nde yolsuzluk olduğunu söyledi. Yolsuzluk varsa sizin belediye başkanıklarınızla ilgilidir. Belediye başkanlarımızla ilgili iddianameler var, mahkeme kararları var. Hiç birinde tek bir kuruşluk yolsuzluk iddiası yok. Bütün arkadaşlarımız örgüt üyeliğiyle, propagandayla suçlanıyor. Sevgili halkımız;  hiçbir belediye başkanımız belediyenin tek bir kuruşunu almadı, yolsuzluk yapmadı. HDP yolsuzluğa bulaşmış tek bir belediye başkanına saflarında yer vermeyecektir” ifadelerini kullandı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.