en iyi rulet siteleri
HDP: Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya
  • Rojev
  • Politika
  • HDP: Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya

HDP: Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya

HDP, AİHM’in hak ihlali kararı verdiği Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın Eylül ayına kadar serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını belirtti.

ABONE OL
Haziran 8, 2023 15:32
HDP: Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP, AİHM’in hak ihlali kararı verdiği Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın Eylül ayına kadar serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını belirtti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verdiği hak ihlali kararına ilişkin açıklama yaptı.  HDP’nin sanal medya hesabından yapılan açıklamada, AİHM’in hak ihlali kararı verdiği Yüksekdağ ve Demirtaş’ın Eylül ayına kadar serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını duyurdu.
 
‘SERBEST BIRAKIN’
 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası sözleşmeler ve üyesi olduğu kurumların tüm uyarılarına rağmen AKP yargısı önceki dönem Eş Genel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve rehin tutulan arkadaşlarımızı serbest bırakmıyor. Şimdi de Eylül ayına kadar serbest bırakılmamaları durumunda Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Rehine siyasetinden vazgeçin arkadaşlarımızı serbest bırakın!”
 
KARAR 
 
AİHM, tutuklu bulunan eski HDP Genel Eş başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’ı haklı bulup Türkiye’ye ihlal kararı vermişti. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de yayınladığı karar metninde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın derhâl serbest bırakılması çağrısını yineledi. Komite, Demirtaş’ın tutuklanmasıyla çoğulcu siyasi atmosferin daraltılmasının hedeflendiğini vurguladı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.