DOLAR 18,6405 0%
EURO 19,2589 0.01%
ALTIN 1.048,260,06
BITCOIN 3070091,60%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

HDP: Mültecilerin ölüme terk edilmesini kabul etmiyoruz
  • Rojev
  • Politika
  • HDP: Mültecilerin ölüme terk edilmesini kabul etmiyoruz

HDP: Mültecilerin ölüme terk edilmesini kabul etmiyoruz

Bursa’daki yangında Suriyeli mültecilerden 8’i çocuk 9 kişinin hayatını kaybetmesinin iktidarın mülteci politikalarından bağımsız olmadığını kaydeden HDP, “Mültecilerin yoksullaştırılıp ölüme terk edilmelerini kabul etmiyoruz” dedi.

ABONE OL
Kasım 9, 2022 14:00
HDP: Mültecilerin ölüme terk edilmesini kabul etmiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Bursa’daki yangında Suriyeli mültecilerden 8’i çocuk 9 kişinin hayatını kaybetmesinin iktidarın mülteci politikalarından bağımsız olmadığını kaydeden HDP, “Mültecilerin yoksullaştırılıp ölüme terk edilmelerini kabul etmiyoruz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çocuk Komisyonu ve HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Değirmenönü Mahallesi’nde geçici koruma statüsündeki Suriyeli bir ailenin yaşadığı evde sobadan çıktığı ifade edilen yangında 1-11 yaş arası 8’i çocuk toplam 9 kişinin hayatını kaybetmesi ve 5 kişinin de yaralanmasına dair açıklama yayınladı. Açıklamada, Bursa’da yaşanan olayın büyük bir yangın yerine dönüştürülmüş olan Türkiye’nin ibretlik acı tablosunu göstermesi açısından oldukça can yakıcı olduğu belirtildi.
 
‘MÜLTECİ POLİTİKALARINDAN BAĞIMSIZ DEĞİL’
 
Açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi: “Suriyeli mültecilere yönelik iktidar bloğunun palazlandırdığı ayrımcılık, ihmal, yok sayma, sömürü, ötekileştirme ve son kertede yoksullaştırma politikaları bu vahim olayın zeminini adım adım oluşturmuştur. Bu nedenle 8’i çocuk 9 canın hayatını kaybetmesi iktidar bloğunun bu politikalarından bağımsız değildir; bilakis söz konusu politikalarının sonucudur.
 
ÇOCUKLARIN YAŞAM HAKKI  
 
Tüm halklara reva görülen bu ekonomik şiddet sarmalında mülteci çocukların payına ne yazık ki sobadan zehirlenip ölmek düşmüştür. Mülteci çocukların sağlıklı bir ortamda yaşama, barınma, sağlık, eğitim, adalet haklarının sağlanmadığı bu zeminde sonuç olarak çocukların yaşam hakkı ellerinden alınmıştır.
 
‘POLİTİKA ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
 
Bursa’da yaşanan bu elim olayın tüm yönleriyle derhal araştırılmasını, araştırma sonuçlarının şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Bu ve benzeri olayların tekrar yaşanmaması için gerekli politikaların hayata geçirilerek başta mülteci çocuklar olmak üzere Türkiye’deki bütün mültecilerin yaşam alanları insan onuruna yaraşır bir şekilde güvenli ve yaşanılabilir hale getirilmelidir. Bizler HDP olarak toplumsal özneler olan tüm çocukların yararına ve çocuklarla birlikte politikalar üretmeye devam edeceğiz. Mülteci çocukların başta yaşam hakkı olmak üzere bütün hakları için mücadeleyi büyüteceğiz.”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.