en iyi rulet siteleri
HDP Kadın Meclisi’nden eylemsellik kararı
  • Rojev
  • Kadın
  • HDP Kadın Meclisi’nden eylemsellik kararı

HDP Kadın Meclisi’nden eylemsellik kararı

Aralık ayına kadar eylemsellik kararı alan HDP Kadın Meclisi, kadın ittifakı ve dayanışmasını güçlendirmek için her kesimden kadınlarla bir araya gelerek, tartışma yürütecek.

ABONE OL
Eylül 11, 2022 06:33
HDP Kadın Meclisi’nden eylemsellik kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Aralık ayına kadar eylemsellik kararı alan HDP Kadın Meclisi, kadın ittifakı ve dayanışmasını güçlendirmek için her kesimden kadınlarla bir araya gelerek, tartışma yürütecek.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 9 Eylül’de parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, kadın kazanımlarına yönelik saldırılar, kadına yönelik şiddet ve katliamlar ile olası seçimlerde kadın ittifakı ve dayanışmasının nasıl örülmesi gerektiğine dair tartışmalar yürütüldü. HDP Kadın Meclisi’nin örgütlülüğünü nasıl büyüteceği, ekonomideki krizin kadının yaşamına etkileri, cezaevlerinde kadın tutuklulara yönelik baskı ve uygulamalara dair tartışmaların yürütüldüğü toplantıda, çeşitli eylemselliklere dair bir dizi öneri geliştirildi.
 
YOL HARİTASI BELİRLENECEK
 
HDP’li kadınlar, yeni dönemde birçok ortak zeminde bir araya gelen ve mücadele yürüten kadın örgütlerinin birlikteliğinin daha fazla nasıl geliştirilmesine dair de yeni bir süreç başlatma kararı aldı. Bu kapsamda kadınlarla birlikte yapılacak tartışma ve görüşmelerle bir yol haritası belirlenecek. HDP’li kadınlar, program kapsamında parti bileşenleri, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerin kadın yapılarının yanı sıra kadın örgütleri ve feminist kadınlarla bir araya gelecek. Özellikle kadın ittifakı ve dayanışmasının nasıl daha güçlendirilmesi gerektiğine dair görüşmeler gerçekleştirilecek. HDP, yeniyi kuracak ve belirleyecek olan kadınların siyasette daha görünür olmasını hedefliyor.
 
ARALIK AYINA KADAR EYLEMLER
 
Toplantıda, Aralık ayına kadar kadın kırımına varan şiddet ve katliamlar, hasta tutuklular, tecrit, kadın yoksulluğu, engelli kadınların yaşadıkları sorunlar ve ekonomik krize dair bir dizi eylem, etkinlik, panel, çalıştay ve atölye yapma kararı alındı. Kadın Meclisi’nde ortaya çıkan öneriler, Kadın Koordinasyonu’nda bir planlamaya kavuşturulduktan sonra kamuoyuna deklare edilecek.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.