DOLAR 18,6609 0.06%
EURO 19,5920 0.39%
ALTIN 1.066,140,47
BITCOIN 314194-0,85%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Barış Anneleri’nden kimyasal tepkisi: Sessizlik ölümdür
  • Rojev
  • Kadın
  • Barış Anneleri’nden kimyasal tepkisi: Sessizlik ölümdür

Barış Anneleri’nden kimyasal tepkisi: Sessizlik ölümdür

Türkiye'nin kimyasal silah saldırılarına tepki gösteren Wan Barış Anneleri Meclisi üyeleri, sessizliğin "ölüm" olduğunu belirterek, "Çözüm savaşta değil, barış ve adalette" dedi.

ABONE OL
Kasım 19, 2022 06:33
Barış Anneleri’nden kimyasal tepkisi: Sessizlik ölümdür
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Türkiye’nin kimyasal silah saldırılarına tepki gösteren Wan Barış Anneleri Meclisi üyeleri, sessizliğin “ölüm” olduğunu belirterek, “Çözüm savaşta değil, barış ve adalette” dedi.  
 
Wan Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine dönük 7 ayını geride bırakan saldırılarda kimyasal ve yasaklı silah kullanımına tepki gösterdi. Barış Annesi Besna Aydoğan, kimyasal silah kullanımının yasak ve savaş suçu olduğuna işaret ederek, “Kimyasal silah kullanımı suç olmasına rağmen neden Kürtlere karşı kullanılıyor” diye sordu. 
 
Aydoğan, kimyasal silah kullanımına karşı yapılan “İnsanlık Yürüyüşü”ne işaret ederek, “Bu savaşın bitmesini istiyoruz. Ölümler son bulsun, barış ve huzur ortamı olsun. Kürtler bitmiyor ve mücadele etmekten vazgeçmiyor. Her zaman haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Bu savaşın bitmesi noktasında da yetkili isimlere sesleniyoruz; Yeter bu ölüm ve savaş” diye seslendi. 
 
‘SESSİZLİK ÖLÜMDÜR’
 
Kimyasal silah kullanımını kınadıklarını belirten Zekiye Kaya, uluslararası güçlerin sessizliğine, “Yasaklanan bu silahların kullanılmasına karşı neden hala bir ses çıkarmıyorsunuz? Bu silahlar kanunla yasaklanmıştır” şeklinde tepki gösterdi. Kaya, “Herkes kimyasal silah ve kirli savaşa karşı ses çıkarmalı. Çünkü savaş çözüm değil, çözüm barış ve adalettir. Sessizlik ölümdür. Bunu kullananların sonlarının da geldiğini biliyor” dedi.
 
ÇÖZÜM ÇAĞRISI
 
Bir diğer Barış Annesi Rabia Argör, “Vicdanınız nasıl bu sessizliği kabul ediyor. Çocuklarımız savaş tünellerinde, kimyasal silahlarla nefessiz bırakılıyor. Kürtlerin üzerine ateş yağdırıyorlar. Bu silahların kullanımı yasakken, nasıl olur da Kürtler karşı kullanıyor? Bunu kabul etmiyoruz. Bu yakılan ve nefessiz bırakılan çocuklarımız için ses çıkaralım. Barış masasına oturmadan ve Kürtlere hakları tanınmadan bu savaş bitmez. Kan, kanla temizlenmiyor. Ancak kan, su ile temizlenir. Su da adalet, barış ve eşitliktir” ifadelerini kullandı. 
 
Kimyasal silah kullanımının son bulmasını isteyen Feride Özlü ise, “Bu savaş, devletin Kürtlere karşı zulmünü gösteriyor. Bizleri sindirmeye, yok etmeye çalışıyorlar. Ancak sesimizi çıkarmaya ve barışı savunmaya devam edeceğiz. Hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Savaş bir an önce sonlandırılsın” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.