HDP Grup Başkanvekili Oluç: Seçeneksiz değiliz, büyük kaybettiririz
  • Rojev
  • Politika
  • HDP Grup Başkanvekili Oluç: Seçeneksiz değiliz, büyük kaybettiririz

HDP Grup Başkanvekili Oluç: Seçeneksiz değiliz, büyük kaybettiririz

AYM’nin hesaplarını bloke etme kararını değerlendiren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Hem mali hem de siyasi açıdan kapatma ve siyasi yasak adımı karşısında hazırlıklarımız var. 2023’ün bizim açımızdan kazanım yılı, iktidar açısından da kayıp yılı olmasını sağlamak konusunda kararlıyız” dedi.

ABONE OL
Ocak 6, 2023 09:00
HDP Grup Başkanvekili Oluç: Seçeneksiz değiliz, büyük kaybettiririz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – AYM’nin hesaplarını bloke etme kararını değerlendiren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Hem mali hem de siyasi açıdan kapatma ve siyasi yasak adımı karşısında hazırlıklarımız var. 2023’ün bizim açımızdan kazanım yılı, iktidar açısından da kayıp yılı olmasını sağlamak konusunda kararlıyız” dedi. 
 
Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay’ın başvurusu üzerine Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) hazine yardımı yapılan hesaplarına bloke koydu ve bu kararı HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukatlara tebliğ etmedi. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın Haziran 2021’de verdiği 2’nci iddianamede de hazine yardımı yapılan hesapların bloke edilmesini talep ettiğini ve AYM’nin bu talebi “mesnetsiz” bulup, gerekçesi güçlü olmadığı için reddettiğini hatırlatarak, “Daha önce ‘mesnetsiz’ olan talebin şimdi ‘anlamlı’ bulunması tabi ki ciddi bir çelişki” dedi. 
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın, Cumhur İttifakı’nın isteği doğrultusunda HDP’nin hazine yardımının bloke edilmesi talebinde bulunduğunu ifade eden Oluç, talebin siyasi, kararın ise hukuksuz olduğunun altını çizdi. AYM’nin üzerinde büyük bir siyasi baskı olduğunu ifade eden Oluç, bu kararın o baskı sonucu ortaya çıktığını vurguladı. 
 
‘AMAÇ HDP’Yİ KIPIRDAYAMAZ HALE GETİRMEK’  
 
Oluç, kararın seçimlerin adil ve demokratik bir seçim olmayacağını gösteren bir adım olduğunu, aynı zamanda demokratik siyaset alanına yapılan büyük bir müdahale olarak görüldüğünü belirterek, “HDP’nin yaklaşan seçimlerde elini ayağını bağlamak istiyorlar. Siyasi karar dememizin nedeni de budur. HDP’yi kapatma davası sürmektedir. Dolayısıyla kapatma davası sürerken bu adımların atılması demek, aslında kapatma davasında da nasıl bir sonuç çıkacağına dair güçlü bir mesaj vermek demektir. Yani seçimlere giderken HDP’yi siyaseten kıpırdayamaz hale getirmek ve demokratik siyaset alanından tasfiye etmek niyetindeler. Kürt halkının, Türkiye demokrasi güçlerinin siyasi temsilcilerinin sesinin yansıtılmaması demektir bu. Aslında iktidar tarafından niyet bu” diye konuştu.
 
‘BÜYÜK KAYBETTİRİRİZ’
 
Siyasi iktidarın bu kararla seçimi kazanmak istediğini vurgulayan Oluç, “Ne yapmak istediklerini görüyoruz. Bizi engelleyerek seçimi kazanabileceğini düşünen, hayal eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Elbette ki, bu hayalin boş bir hayal olduğunu görecektir. Bize büyük kaybettirmeye çalışan bir iktidara biz de büyük kaybettiririz” diyerek, bu konudaki kararlılıklarını dile getirdi. 
 
‘HDP HALK HAREKETİDİR’ 
 
Her şeye rağmen seçim çalışmalarını sürdüreceklerini ve seçeneksiz olmadıklarını ifade eden Oluç, “HDP öyle kolay kolay kapısına kilit vurup ‘kapattık, kasasına el koyduk, imkanlarını gasp ettik’ denecek bir parti değildir. HDP, bir mücadele partisidir, bir halk hareketidir. En kötüsüne hazırlıklıyız. Çalışmalarımızı en kötüsüne göre yaptık. HDP, bu mücadele bayrağını asla yere düşürmeyecektir” dedi. 
 
KARARLILIK VURGUSU
 
Oluç, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Hem mali hem de siyasi açıdan kapatma ve siyasi yasak adımı karşısında hazırlıklarımız var. Bunları adım adım ilerleteceğiz. 2023’ün bizim açımızdan önemli bir kazanım yılı, iktidar açısından da çok önemli bir kayıp yılı olmasını sağlamak konusunda kararlıyız. İktidar, demokratik siyaset alanından HDP’yi ve Kürt halkının, Türkiye demokrasi güçlerinin siyasi temsilcilerini böyle kolaylıkla silip atabileceğini düşünmesin. Bu konuda ki kararlığımız çok nettir.”  
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.