en iyi rulet siteleri
Kadınlardan çadır kente dayanışma ziyareti
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlardan çadır kente dayanışma ziyareti

Kadınlardan çadır kente dayanışma ziyareti

TJA, HDP, HDK ve KESK’li kadınların deprem bölgelerinde başlattıkları dayanışma kampanyası, Amed’de ve Mereş'te ziyaret edilen kadınlarla devam etti.

ABONE OL
Mart 7, 2023 15:00
Kadınlardan çadır kente dayanışma ziyareti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED / MEREŞ – TJA, HDP, HDK ve KESK’li kadınların deprem bölgelerinde başlattıkları dayanışma kampanyası, Amed’de ve Mereş’te ziyaret edilen kadınlarla devam etti.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında deprem bölgelerinde başlattıkları ziyaretleri Amed’in Farqîn yolu üzerinde bulunan çadır kentte sürdürdü.

‘YAŞASIN KADINLARIN BİRLİĞİ’

Burada konuşan HDP Amed Milletvekili Remziye Tosun, ziyaret ettikleri çadır kente ‘nazi kampı’ benzetmesi yaparak, “Bu yıl 8 Mart’ı miting şeklinde büyük bir coşkuyla kutlamadık. Bugün 8 Mart sebebiyle kadın ihtiyaçlarını, hijyen malzemelerini çadır kentte dağıtıyoruz. Bugün de çalışmamız buradadır. Her yerde söylüyoruz, biz 8 Mart kutlu olsun demiyor, yaşasın kadınların birliği diyoruz” dedi.

Dayanışma için çadır kente gelen kadınlar burada kalan kadınlara hijyen kitleri ulaştırdı. Hijyen kitlerinde; iç çamaşır, ped, tarak, fırça, lif, tırnak makası, sabun ve şampuan gibi birçok temel gereksinim ürünü yer aldı.

Kadınlar, hijyen kitlerini dağıttıkları çadır kente uzun müzakereler sonucu iki grup halinde alındı. Öte yandan basın da engellemelere maruz kalarak alana alınmadı.

MEREŞ

TJA aktivistleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kadın Zamanı Derneği üyelerinde oluşan ekip de, Mereş’te “Kadın dayanışması yaşatır” şiarıyla 8 Mart dolayısıyla depremzede kadınlarla bir araya geldi. HDP Milletvekilleri Oya Ersoy, Dişad Canbaz ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol’un da aralarında olduğu kadınlar Bazarcix’ın köylerine giderek, kadınlarla buluştu.

8 Mart kapsamında Bazarcix’te dayanışma ziyaretlerini sürdüren kadınlar, depremzede kadınlarla sohbet ederek onların dertlerini ve sıkıntılarını dinledi. Deprem anında ve sonrasına yaşadıklarını anlatan depremzede kadınlar, yine bu sıkıntılara karşı HDP’liler dışında hiç kimseyi yanlarında göremediğini kaydetti. Ziyaretler sırasında depremzede kadınlara konuşma gerçekleştiren Canbaz, Birol ve Ersoy, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla kendilerini ziyaret ettiklerini söyleyerek, kadın dayanışmasının önemine vurgu yaptı. 

‘YENİ YAŞAM İNŞASI’ SÖZÜ 

HDP, HDK ve TJA olarak kadınlara bundan sonraki süreçte de yeni yaşamı inşa etmek için yanlarında olma sözü veren HDP’li Dilşat Canbaz, tüm kadınların 8 Mart’ını kutladı. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Birol ise, yaraları iyileştirmede en önemli işin kadınlara düştüğünü söyleyerek, “Her zaman kadınlar bu kadar yorulsun istemiyoruz ama… Yaranın üstüne kadın eli değdiği zaman o yara iyileşebiliyor ve yepyeni bir hayat kurulabiliyor. Biz umudu yitirmeyelim” diye konuştu. “Dayanışma yaşatır” diyen HDP’li Oya Ersoy ise, “Bu çok büyük bir felaket ama bu ‘Asrın felaketi’ denen şeyi gerçekten bizim için felaket haline getiren iktidarın kendisi oldu” diyerek, bilim insanlarının “Deprem değil, bina öldürür” sözlerini hatırlattı. HDP ve demokrasi güçleri olarak depremin ilk gününden beri alanlarda oldukları hatırlatan Ersoy, “Halklarımız müthiş bir dayanışma örneği gösterdi. Bu dayanışmayla yıkılan şehirleri yeniden kuracağımız inancıyla sizleri selamlıyorum” dedi. 

KADINLARDAN MEKTUP 

Ziyaretler sırasında kadınlara, hijyen  ürünlerinin yer aldığı ve üzerinde “Kadın dayanışması yaşatır” yazılı paketler dağıtıldı. Aynı zamanda İstanbul’daki kadınların, depremzede kadınlar için yazdığı ve dayanışma dileklerini ilettiği mektuplarda depremzede kadınlara verildi. Çocuklar için de içerisinde boya kalemleri ve defterin yer aldığı ayrı paketler hazırlayan kadınlar, depremzede çocuklarla oynayarak, eğlendirdi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.