HDP: Basın ve ifade özgürlüğüne darbe vuruldu
  • Rojev
  • Politika
  • HDP: Basın ve ifade özgürlüğüne darbe vuruldu

HDP: Basın ve ifade özgürlüğüne darbe vuruldu

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün karanlık tabloyla karşılandığını belirterek, iktidarın basın ve ifade özgürlüğüne darbe vurduğunu söyledi.

ABONE OL
Ocak 10, 2023 07:00
HDP: Basın ve ifade özgürlüğüne darbe vuruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün karanlık tabloyla karşılandığını belirterek, iktidarın basın ve ifade özgürlüğüne darbe vurduğunu söyledi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. 10 Ocak’ı mücadele gününe dönüştüren gazetecilerin gününü kutlayan Temel, Çalışan Gazeteciler Günü’nün kötü koşullarda karşılandığını söyledi. Temel, “Sansür Yasası” ile basına yönelik sansürün derinleştiğini ve bu yasanın beraberinde cezaları getirdiğini belirterek, “Ekim ayında yürürlüğe giren 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile daha fazla sansür ve ağır cezalar getirilerek basın ve ifade özgürlüğüne ağır bir darbe vuruldu. Tek adam rejimi; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Basın İlan Kurumu ile Radyo ve Televizyon Üst Kurumu gibi kurumlar eliyle basın emekçilerini ve kurumlarını ‘hizaya çekmek’ için çok sayıda anti demokratik uygulamaya imza atıyor” ifadelerine yer verdi.
 
SON 6 AYDA 27 GAZETECİ TUTUKLANDI
 
İktidarın yarattığı karanlık tablodan en çok muhalif ve Kürt gazetecilerin nasibini aldığını ifade eden Temel, “Her yıl olduğu gibi basın meslek örgütleri Çalışan Gazeteciler Günü’nde mesleklerinin içinde bulunduğu karanlık tabloyu ortaya koyan veriler açıklıyor. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin (DFG), 2022 yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’na göre geçen yıl 39 gazeteci tutuklandı, 76 gazeteciye çeşitli cezalar verildi. Rapora göre; 132 gazetecinin haber izlemesi engellenirken, 65 gazeteci saldırıya uğradı. Yıl içinde 56 internet sitesi kapatıldı, 1109 habere ve 2210 içeriğe erişim engeli getirildi. Şüphesiz ki basının içinde bulunduğu bu karanlık tablodan en çok muhalifler ve Kürt gazeteciler nasibini alıyor. Sadece son 6 ayda 27 özgür basın çalışanı tutuklandı” verilerini paylaştı.
 
‘GAZETECİLERİN YANINDA OLACAĞIZ’
 
Temel, “Her türlü baskı, saldırı ve zulme; gözaltı ve tutuklamalara, engellemelere, sansüre ve işsizliğe karşı bugünü mücadele gününe dönüştüren basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz. Çalışamayan, işsiz bırakılan, cezaevinde tutulan gazetecilerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.
 
  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.