en iyi rulet siteleri
Meletî’de ruhsatı tartışılan Trend Garden Rezidans’ın enkazı kaldırıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Meletî’de ruhsatı tartışılan Trend Garden Rezidans’ın enkazı kaldırıldı

Meletî’de ruhsatı tartışılan Trend Garden Rezidans’ın enkazı kaldırıldı

Meletî'de usulsüzlükleri ile en çok tartışılan ve depremde yerle bir olan Trend Garden Rezidans, enkazı ilk kaldırılan yapı oldu.

ABONE OL
Şubat 20, 2023 13:30
Meletî’de ruhsatı tartışılan Trend Garden Rezidans’ın enkazı kaldırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MELETÎ – Meletî’de usulsüzlükleri ile en çok tartışılan ve depremde yerle bir olan Trend Garden Rezidans, enkazı ilk kaldırılan yapı oldu.
 
Depremde Meletî’nin merkez ve köylerinde 2 bin 528 bina yıkılırken, kent genelinde bin 500’e yakın kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ancak mezarlık yetkililerinden edinilen bilgilere göre ise, kent merkezi ve kırsal mahallelerde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini aşmış. Henüz kimlik tespiti yapılamayan cenazelerin olduğu kentte, enkaz altında insan kalmadığı açıklaması yapılırken, her enkazın başında asker ve polis bekliyor. 
 
KARTON KUTU VE ÇUVAL SATILIYOR
 
Kentte şu ana kadar sadece 8 binanın enkazı kaldırılmış. Meletî Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan birçok iş merkezi ile binaların yıkıldığı görülürken, ayakta kalan evlerden insanlar eşyalarını çıkarmaya devam ediyor. Yoğun bir taşınma sürecinin yaşandığı kent merkezinde, cadde başlarında çuval ve karton kutu satışı başlamış. Karton kutunun fiyatı 10 lira, çuval ise boyutuna göre 5 ve 10 lira aralığında satılıyor. Çuval ve kutu satış fiyatlarının fahiş olduğunu belirten yurttaşlarla satıcılar arasında yer yer tartışma yaşanırken, çuval alamayan bir yurttaş tepkisini “Allah’tan korkmuyorlar. İnsanlar binlerce kilometre uzaktan yardıma geldiler. Gavurlar yardıma geldi. Bunların yaptıklarını yapmadı. Bir karton kutu 10 lira olur mu?” sözleriyle tepki gösterdi.
 
2001 yılında yapılan, ruhsatı ancak 2021 yılında alıp dış cephesi kaplandıktan sonra açılan, depremde yıkılan ve 60’a yakın insanın hayatını kaybettiği Trend Garden Rezidans, kentte çok tartışılan konu. Rezidans, usulsüzlükler ve rüşvet söylemlerini ispatlarcasına kentte ilk kaldırılan enkaz. Çevresindeki binalar zemin haricinde 4 veya 5 katlı olmasına rağmen söz konusu rezidansın eski fotoğraflarından zemin haricinde 7 katlı olduğu görülüyor. Mehmet isimli kent sakinlerinden biri, “Buranın ruhsatı 4-5 defa değişti. Çok karşı çıktılar ama bir şekilde ruhsat almayı başardı. 2018’de yapıldı. Etrafındaki eski binalar ayakta olmasına rağmen bu bina ilk depremde yıkıldı” dedi.
 
MA / Ahmet Kanbal
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.