en iyi rulet siteleri
Hatay’dan göç edenlere çağrı: Dönün, yeniden inşa edelim
  • Rojev
  • Güncel
  • Hatay’dan göç edenlere çağrı: Dönün, yeniden inşa edelim

Hatay’dan göç edenlere çağrı: Dönün, yeniden inşa edelim

Defne’de dayanışmayla yaşamını sürdüren depremzedelerden Vehbi Dede, deprem sonrası göç edenlere “Dönün, el birliğiyle buraları yeniden inşa edelim” çağrısı yaptı.

ABONE OL
Mart 5, 2023 07:00
Hatay’dan göç edenlere çağrı: Dönün, yeniden inşa edelim
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY –  Defne’de dayanışmayla yaşamını sürdüren depremzedelerden Vehbi Dede, deprem sonrası göç edenlere “Dönün, el birliğiyle buraları yeniden inşa edelim” çağrısı yaptı. 
 
Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin büyük bir yıkıma neden olduğu Hatay’da,  sorumluluğunu yerine getirmeyen devlet ve hükümet yetkilileri ilk günden tepkilerin odağında. Halkın çadır ve su gibi temel ihtiyaçları sağlamayan devlet, çok sayıda depremzedenin kentten göç etmesine zemin hazırladı. Çocuklu aileler köylere ve az zarar gören ilçelere göç ederken, kenti terk etmeyenler ise dayanışmayı büyütme ve geri dönüş çağrısı yaptı. 
 
DAYANIŞMA AYAKTA TUTUYOR
 
Defne ilçesine bağlı Çekmece Mahallesi’nde kalan yurttaşlar, terk etmedikleri evlerinin önünde ve bahçelerinde çadır kurarak, direniyor. Hatay için “terk edilmiş bölge” ifadesini kullanan yurttaşlardan Vehbi Dede, devlet yetkililerinden kimseden yardım almadıklarını belirtti. Dayanışmanın önemine dikkat çeken Dede, “Sağ olsun vatandaşlar olarak birbirimize yardım ederek yağımızda kavruluyoruz ve ayakta durabiliyoruz” dedi. 
 
Devletin Hatay’ı gözden çıkardığının altını çizen Dede, “Sahipsiz bir şehir oldu burası. Amaç nedir bilmiyorum ama laflarımız boğazımızda düğümleniyor. Halimizi ancak yaşayan bilir. Bazı şeyler televizyon karşısında izlemekle olmuyor. TEDAŞ’ı arıza için 10 gün boyunca 30-40 kez aradık, bildirdik ‘geceleri karanlıktan korkuyoruz, yalvarıyoruz’ dedik. ‘Yapacağız, yapacağız’ dediler ama günlerce zifiri karanlıkta kaldık” ifadelerini kullandı. 
 
‘DÖNÜN’ ÇAĞIRISI 
 
Hatay’dan göç etmek istemediğini dile getiren Dede, şöyle dedi: “Burada doğduk, burada öleceğiz. Ne olursa olsun burayı savunmak, kendi evimden, sokağımdan ayrılmak istemiyorum. Geceleri biraz tedirginiz ama güvenliğimizi kendimiz kuruyoruz. İnsanların yüzde 60’ı mahalleyi terk etti.”
 
Mahalleden göçmek etmek zorunda kalanlara “dönün” çağrısında bulunan Dede, “Gelin buraları hep birlikte koruyalım. Başka gidecek yerimiz yok. Toprağımızda mücadele edelim. Birlikte buraları kuralım, mücadele edip birbirimize moral, destek olalım. Yeniden el birliğiyle burayı inşa ederim” diye belirtti. Aynı mahallede yaşayan ve ismini vermek isteyen yurttaş da, “Buraları asla terk etmeyiz. Evim ağır hasarlı, yıkılacak. Gerekirse yanına konteynır kurarım yine burada kalırım. Asla bu toprakları bırakmam” dedi. 
 
MA / Müjdat Can
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.