en iyi rulet siteleri
HDP’den anadil çağrısı: Tek dilli politikalar terk edilmeli
  • Rojev
  • Politika
  • HDP’den anadil çağrısı: Tek dilli politikalar terk edilmeli

HDP’den anadil çağrısı: Tek dilli politikalar terk edilmeli

HDP Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu, 21 Şubat dolayısıyla yaptığı açıklamada kültürel asimilasyon politikalarını kabul etmeyeceklerini belirterek, “Tek dilli politikalar terk edilmelidir” çağrısı yaptı.

ABONE OL
Şubat 21, 2023 13:32
HDP’den anadil çağrısı: Tek dilli politikalar terk edilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu, 21 Şubat dolayısıyla yaptığı açıklamada kültürel asimilasyon politikalarını kabul etmeyeceklerini belirterek, “Tek dilli politikalar terk edilmelidir” çağrısı yaptı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dil Kültür ve Sanat Komisyonu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla Kürtçenin Kurmancî ve Kirmançkî lehçelerinde açıklama yaptı. “21 Şubat Dünya Anadil Günü kutlu olsun” başlıklı yazılı açıklamada, Dünya Anadil Günü’nün deprem felaketi ortasında karşılandığı belirtilerek, “Bu acil durum ve krizde anadilin gerekliliği ve önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Arama ve kurtarma operasyonlarından yaralıların tedavi edilmesine ve bir destek ağı oluşturmaya kadar, anadile duyulan ihtiyaç bir kez daha ortaya çıktı” denildi. 
 
‘KÜLTÜREL ASİMİLASYONU KABUL ETMEYECEĞİZ’
 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO), kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği korumak ve desteklemek amacıyla 1999 yılında 21 Şubat’ı Dünya Anadil Günü olarak kabul ettiği ve anadilde eğitim hakkının güvence altına alındığı hatırlatıldığı açıklamada, “Ama ne yazık ki 20. yüzyılın başından beri bu topraklarda Türkçe dışındaki tüm farklı diller sistemli bir şekilde bastırılmıştır. Dillerin yok edilmesi, kültürel asimilasyon politikaları, insani değerlere karşı bir suçtur. Dünya Anadil Günü’nde bir kez daha bu politikaları kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Uluslararası anlaşmaların uygulanması iktidarın asli görevidir. Anayasa bu gerçeğe göre hazırlanmalı ve anadil hakkı resmi olarak tanınmalıdır. Bir an önce tek dilli politikalar terk edilmelidir” çağrısı yapıldı. 
 
MÜCADELENİN YÜKSELTİLMESİ ÇAĞRISI 
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bu zorlu günlerde 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nü tüm diller ve halklar için bir kez daha kutlu olsun. Bir kez daha anadil için mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yapıyoruz.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.