en iyi rulet siteleri
Hatay’da ‘Acele kamulaştırma’: İhaleler yandaşa
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Hatay’da ‘Acele kamulaştırma’: İhaleler yandaşa

Hatay’da ‘Acele kamulaştırma’: İhaleler yandaşa

Depremlerde yıkımın en ağır yaşandığı Hatay'da, "Acele kamulaştırma" kararı verilen yerlerde yapılacak konutların ihaleleri iktidara yakınlığıyla bilinen Kalyon, YDA, Sarıdağlar, REC firmalarına verildi.

ABONE OL
Mayıs 14, 2023 11:00
Hatay’da ‘Acele kamulaştırma’: İhaleler yandaşa
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HATAY – Depremlerde yıkımın en ağır yaşandığı Hatay’da, “Acele kamulaştırma” kararı verilen yerlerde yapılacak konutların ihaleleri iktidara yakınlığıyla bilinen Kalyon, YDA, Sarıdağlar, REC firmalarına verildi. 
 
Mereş merkezli depremlerde yıkımın en ağır yaşandığı Hatay’da, konut ve hastane yapımı için ihalelerin sonuçları açıklandı. “Acele Kamulaştırma” kararının ardından 21/B pazarlık usulüyle yapılan ihaleler, Erzirom’da yıkılan atlama kulelerini inşa eden Sarıdağlar, 5’li çete olarak bilinen Kalyon, Rönesans Holding’e bağlı olan REC gibi firmalara verildi. 
 
JESTÇİYE İHALE JESTİ!
 
Hatay’ın Antakya ilçesi Gülderen Mahallesi 2313 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi, Kuzu Toplu Konut İnşaat Anonim Şirketi ve İspa (Kalyon) İnşaat Sanayi ve Pazarlama Anonim Şirketi İş Ortaklığına 4 Milyar 652 milyon 350 bin TL’ye verildi. İhaleyi alan Kuzu Grup’un Bedlîs’in Xelat (Ahlat) ilçesinde 2000 yılında yaptığı bin kişilik Yunus Ensari İlköğretim Okulu, 2011‘de yaşanan depremde kullanılamaz hale geldi. 10 yıllık yeni bir okulun bu derece zarar görmesi üzerine yapılan suç duyuruları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın soruşturma izni vermemesi nedeniyle sonuçsuz kaldı. AKP’nin iktidarları döneminde TOKİ eliyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere aldığı kamu ihaleleri ile büyüyen Kuzu Grup’un sahibi Güven Kuzu, 2013 yılında Siirt’te yaptırdığı iki okula Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın annesi Hayriye Gülbaran ile babası Cemal Gülbaran’ın isimlerini vererek, jest yapmıştı. 
 
Söz konusu şirket, deprem sonrası Wan’da afet konutu, okul ve cami inşaatı da yapan grup, Xerpet’te 357 afet konutu inşa ederken, karayolları ve Devlet Su İşleri (DSİ) gibi yatırımcı kamu kuruluşlarının ve il özel idarelerinin ihalelerini almasıyla da biliniyor. 
 
RÖNESANSA ÇİFT İHALE
 
Hatay’da yapılan ihalelerin ikisini ise Rönesans Holding’e bağlı REC Uluslararası İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Rönesans) aldı. Hatay’ın Defne ilçesi Orhanlı Mahallesi 1’inci Etap 1523 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi’ni 3 milyar 89 milyon TL’ye alan şirket, yine Defne İlçesi Orhanlı Mahallesi 2’nci Etap 1546 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi’ni de 3 milyar 184 milyon 900 bin TL’ye aldı. 
 
Rönesans Holding’in İstanbul Sancaktepe’de yapılacak olan şehir hastanesinin ihalesini 16 milyara aldı. Ayrıca Marmaris Okluk Koyu’ndaki yazlık sarayı da inşa eden Rönesans Holding’e bağlı firma olduğu biliniyor. Şirket geçtiğimiz ay ise Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin İzmir Konak’ta bulunan arsasını almasıyla gündeme gelmişti. Yine şirketin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan binalarının yenileme ihalesini de aldığı ortaya çıktı. 
 
YIKIMIN MİMARI ŞİRKETE 2 İHALE
 
İhale alan şirketlerden biri ise Sarıdağlar Holding oldu. Şirket, Antakya ilçesi Dikmece Mahallesi 1415 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşini, Egemen İnşaat Ve Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı ile 2 milyar 835 milyon TL’ye alırken, Antakya İlçesi 5. Bölge 1’inci Etap 1299 Adet Konut İnşaatı İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşini ise tek başına 2 milyar 599 milyon TL’ye aldı. 
 
Şirket, Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için 2011’de 100 milyon liraya Erzurum Palandöken’e kayakla atlama pisti yaptırmış ve atlama kulelerinin 2 defa yıkılmasıyla ülke gündemine oturmuştu. Ülkenin ilk kayakla atlama pisti de olan tesisin açılışını dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, “Erzurum’a çağ atlatacak tesis” açıklamasıyla yapmıştı. Milyonlarca liraya yaptırılan pist, üç yıl sonra 15 Temmuz 2014’te çöktü. 
 
Şirketin sahibi Ahmet Sarıdağ, Türkiye’de Helal Turizm Sertifikası alan ilk otel olan, “Muhafazakâr İslami Otel” sloganını kullanan Antalya’daki Adenya Otelin de sahibi olurken, Çamlıca Kulesi’ni yaptı. Trabzon Akyazı Stadı, Konya Stadı, Hakkari Havalimanı, Bingöl Havalimanı ve TOKİ tarafından ihale edilen Çorum, Samsun gibi illerdeki toplu konutların da ihalesini aldı. 
 
HAYALİ TEMEL ATAN YDA’YA İHALE
 
İhale alan şirketlerden biri ise Antakya İlçesi 5’inci Bölge 2’nci Etap 2259 Adet Konut İnşaatı İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşini alan Yda İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi oldu. Şirket, ihaleyi 4 milyar 831 milyon 310 bin TL’ye aldı. 
 
Şirketin Erdoğan’ın temel attığı fakat hayali olduğu görülen Defne Hastanesi yapım işini de aldığı biliniyor. 
 
MA / Müjdat Can
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.