DOLAR 18,5769 -0.3%
EURO 18,4425 0.33%
ALTIN 1.028,400,32
BITCOIN 3780490,65%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Haklarımızı alana dek iş bırakmaya devam edeceğiz’
  • Rojev
  • Ekonomi
  • ‘Haklarımızı alana dek iş bırakmaya devam edeceğiz’

‘Haklarımızı alana dek iş bırakmaya devam edeceğiz’

Ek Ödeme Yönetmeliği’nin yarattığı eşitsizliği kabul etmeyen asistan hekimler, iş barışına sahip çıkarak, belli aralıklarla iş bırakma eylemi yapacak.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 12:40
‘Haklarımızı alana dek iş bırakmaya devam edeceğiz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA -Ek Ödeme Yönetmeliği’nin yarattığı eşitsizliği kabul etmeyen asistan hekimler, iş barışına sahip çıkarak, belli aralıklarla iş bırakma eylemi yapacak.
 
Ağır çalışma koşulları ve özlük haklarının görmezden gelinmesine karşı Türkiye’nin birçok yerinde eş zamanlı alana çıkan asistan hekimler, Ankara Hacettepe Heykel önünde bir araya geldi. Açıklamada “Eşit işe eşit ücret”, “Asistan hekimler köle değildir” sloganları atıldı. Ankara Tabip Odası (ATO) başta olmak üzere sağlık alanında çalışan birçok emek ve meslek örgütünün katıldığı açıklamada, araştırma görevlisi Dr. Volkan Tümer konuştu. 
 
‘GÜVENDE HİSSETMİYORUZ’
 
Asistan hekimlerin branşının tek doktoru olduğu yerlerde icap nöbeti adı altında uzun saatler zorla çalıştırıldığını belirten Tümer, bunun karşılığı olarak 5 günlük çeyrek mesai ücreti verildiğini, 25 gün de ücretsiz çalıştırıldığını ifade etti. Sağlık emekçilerinin halen şiddet gördüğüne, canice ve onursuzca katledildiğini söyleyen Tümer, “Tuğrul Okudan’ın ölüm haberini acı bir şekilde almış bulunmaktayız. Güvende hissetmiyoruz, her geçen gün artan şiddet karşısında çaresiz hissediyoruz.  Ağır çalışma yükünden dolayı nöbet sonrası yorgun bitap düşüp trafik kazası geçirerek yaşamdan kopan Dr. Rumeysa Berrin Şen’i, işini yaparken katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı, Dr. Ersin Arslan’ı ve şiddete uğrayan hiçbir meslektaşımızı ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızı unutmadık, unutmayacağız” dedi.
 
‘TEŞVİK SİSTEMİNİ REDDEDİYORUZ’
 
Performansa dayalı teşvik sistemini reddettiklerini vurgulayan Tümer, “Teşvik adı altında sağlık emekçilerini yarışa sokan, aldığımız eğitim ve sunduğumuz sağlık hizmetini niteliksizleştiren bu yönetmelik, eğitimin ve nitelikli sağlık hizmetinin önemsendiği üniversitelerde gelir haksızlıklarına sebep olacak ya da niteliksizliğe yol açacaktır” dedi. 
 
Yabancı uyruklu asistan hekimlerin aynı işi yapmalarına rağmen ücretlerinin asgari ücretin altında kaldığına değinen Tümer, yabancı uyruklu asistan hekimlerin yeni yönetmelik kapsamına alınıp alınmayacağının takipçisi olacaklarını duyurdu.
 
‘MÜCADELE VURGUSU’
 
Tümer, “15 Eylül 2022 tarihinde YÖK için yayınlanan yönetmelikte hak kaybına uğradığımızı, ayrıştırmalara devam edildiğini görmekteyiz. Tüm bu nedenlerle tüm ülkede bugün ve yarın iş bırakılması kararı alınmıştır. Bundan sonraki süreçlerde de hak arayan ve talepleri yeteri kadar karşılanmayan tüm sağlık emekçisi arkadaşlarımızın mücadelesini destekliyoruz ve dayanışma içinde olacağımızı, iş barışımıza sahip çıkacağımızı belirtiyoruz. Taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde belirli aralıklarla iş bırakma dahil tüm hak arayışlarına karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.