DOLAR 18,5766 -0.3%
EURO 18,5111 0.6%
ALTIN 1.029,170,40
BITCOIN 3776570,66%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Günay: Halkla birlikte demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • Günay: Halkla birlikte demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz

Günay: Halkla birlikte demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz

Halkla bir araya gelen HDP Sözcüsü Ebru Günay, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimi de aşan bir ittifak olduğunu söyleyerek, “Halk ya karanlık bir Türkiye’ye ya da demokratik bir Türkiye’ye uyanacak” dedi.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 15:30
Günay: Halkla birlikte demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ELAZIĞ – Halkla bir araya gelen HDP Sözcüsü Ebru Günay, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimi de aşan bir ittifak olduğunu söyleyerek, “Halk ya karanlık bir Türkiye’ye ya da demokratik bir Türkiye’ye uyanacak” dedi.

Elazığ’da temaslarını sürdüren aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, milletvekilleri Necdet İpekyüz ve Ayşe Sürücü’nün bulunduğu heyet, halkla bir araya geldi. Heyet, merkez Fevzi Çakmak ve Hicret Mahallesi’nde halk toplantısı düzenledi. HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, ilk olarak Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki bir kahvehanede açıklamalarda bulundu.

Dün Malatya’da, bugün Elazığ’da yarın ise Dersim’de olacaklarını söyleyen Günay, ziyaret ettikleri kentlerde halkın benzer sorunlar yaşadığını dile getirerek, “Bir şekilde hepimizin sorunları aynı. İktidarın savaş politikalarından kaynaklı ülkenin içerisinde olduğu ekonomik kriz ve bize yansımasını hepimiz görüyoruz. İktidarın kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasetinin yurttaşa yansımasını hepimiz görüyoruz. Savaş politikaları sonucu bu ülkenin sermayesi peşkeş çekiliyor. Bu ülkenin tüm ekonomik değerlerini, etrafındaki 5 çeteye peşkeş çekiyor, rantı kendileri yayıyor. Emeklinin, işçinin neler yaşadığını bilmiyor. Ancak biz demokrasiyi birlikte mücadele ederek büyüteceğiz. Birlikte mücadele etmezsek tek tek bizleri ezecekler. Dolayısıyla buna izin vermemiz lazım” dedi.

‘İTTİFAK İKTİDARI KORKUTUYOR’

HDP’nin Türkiye’nin 3’üncü partisi olduğunu ve ezberleri bozduğunu söyleyen Günay, “HDP herkesin kendi inancıyla, kültürüyle kimliğiyle yan yana durduğu bir partidir. HDP, her zaman sahada ve sokakta oldu. Halkımız neredeyse biz de orada olduk. HDP, gücünü emekçiden, esnaftan, köylüden alan bir partidir. Türkiye’de artık bir ‘kader seçimine’ gidiyoruz. Bu seçim sonucunda halk ya karanlık bir Türkiye’ye ya da aydınlık demokratik bir Türkiye’ye uyanacak. Emek ve Özgürlük İttifakı’yla bu seçime gidiyoruz. Gerçek çözüm, demokrasi mücadelesiyle olur. Dolayısıyla seçimden ziyade seçimi de aşan bir ittifaktır. HDP’nin Türkiye’deki ezberi bozan ittifakı, iktidar ve yandaşlarını korkutuyor” diye konuştu.

‘MÜCADELE RUHUYLA ONLARI GÖNDERECEĞİZ’

Ziyaret sırasında çocuklarına okul malzemesi alan bir aileyle karşılaştıklarını belirten Günay, “AKP iktidarı, savaştan, talandan, yolsuzluktan besleniyor. Halktan kopmuş durumda. Ziyaret sırasında bir aile kırtasiyedeydi ve onlarla sohbet ettik. Çocuklarına malzeme alamadığını söyledi. İşte bu savaş siyasetinin sonucudur. Herkes hakikatin farkındadır, bu iktidarın halka nasıl darbe yaptığını biliyor. Mevcut talan politikalarıyla sömürü çarkı oluşturmuşlar. Çözüm bizdedir, mücadele ve dayanışma ruhunu büyütüp onları sandıkla göndereceğiz. Demokratik Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantıda fikirlerini dile getiren yurttaşlar, yoksulluğa ve talana karşı mücadele etme vurgusu yaptı. Heyet daha sonra Hicret Mahallesi’nde halkla bir araya geldi. Mahalledeki bir kahvede yapılan toplantıda, halkın sorunlarını dinleyen heyet, sorunları birlikte çözecekleri vurgusu yaptı. Temasların ardından heyet, yarın ziyaret gerçekleştireceği Dersim’e doğru yola çıktı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.