en iyi rulet siteleri
Gever’den Muş’a her yer Newroz

Gever’den Muş’a her yer Newroz

Serhat'ta Gever'den Muş'a kadar yurttaşlar, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla Newroz alanlarını doldurmaya başladı.

ABONE OL
Mart 19, 2023 09:00
Gever’den Muş’a her yer Newroz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Serhat’ta Gever’den Muş’a kadar yurttaşlar, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla Newroz alanlarını doldurmaya başladı. 
 
Serhat bölgesi kentlerinde Newroz kutlamaları için alanlar dolmaya başladı. Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesinde bulunan Yenişehir Stadyumu’nda “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz için alanla girişler başladı. Kutlamalar için köylerden de insanlar kent merkezine geldi. Gençler ve kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Kiras-fîstan ile şal-şapik gibi yöresel kıyafetlerle Newroz’a katılan kitle, sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Kurdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıyor.
 
Demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılacak bir dakikalık saygı duruşu sonrası program başlayacak. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile Colemêrg Milletvekili Sait Dede programda konuşacak. Kutlamada Hiwron da sahne alacak.
 
TETWAN
 
Newroz kutlamalarının bir başka adresi ise, Bedlîs’in Tetwan (Tatvan) ilçesi. Fuar alanında yapılan kutlamalar için binlerce kişi bir araya gelmeye başladı. Sabah saatlerinde kadınlar, gençler ve çocuklar, rengarenk kıyafetleriyle alana aktı. Arama noktalarından sonra alana giren yurttaşlar, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Jin, jiyan, azadî”  sloganları attı. HDP’lilerin alana gelmesiyle coşku doruğa çıktı. 
 
HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve Bitlis Milletvekilli Celaded Gaydalı’nın konuşma yapması beklenen Newroz’da yerel sanatçılar sahne alacak. 
 
Alana girişler devam ediyor. 
 
MÛŞ
 
Newroz kutlamalarının gerçekleştiği bir başka yer olan Mûş’ta coşku dorukta. Yurttaşlar, Newroz için Gar İstasyonu’na akın ediyor. Yüzlerce genç, “Bijî Kurdistan”, “Bijî Newroz” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla alana giriş yaptı. Kadınlar ise, yöresel kıyafetleriyle alanı doldurdu.
 
Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılacak saygı duruşuyla program başlayacak. HDP Mûş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Riha Milletvekili Ömer Öcalan konuşacak. Konuşmaların ardından sanatçı Baran Bozyel, sahne alacak. Yine dengbêjler, Mereş merkezli depremde hayatını kaybedenler için kilamlar seslendirecek.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.