Adana’da açlık grevi: Ortak mücadele edelim
  • Rojev
  • Güncel
  • Adana’da açlık grevi: Ortak mücadele edelim

Adana’da açlık grevi: Ortak mücadele edelim

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi için başlattıkları açlık grevi eylemini Adana’ya taşıyan ESP ve SGDF üyeleri, dayanışma ve ortak mücadele çağrısı yaptı.

ABONE OL
Ocak 21, 2023 12:00
Adana’da açlık grevi: Ortak mücadele edelim
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADANA –  PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi için başlattıkları açlık grevi eylemini Adana’ya taşıyan ESP ve SGDF üyeleri, dayanışma ve ortak mücadele çağrısı yaptı.
  
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı başlattığı açlık grevi devam ediyor. İzmir ve İstanbul’un ardından açlık grevi Adana’ya taşındı. “Dayanışmayı yükseltelim, tecridi kıralım” şiarıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla açlık grevi başladı. Açlık grevini ESP Adana il yöneticisi Emrah Topaloğlu ve SGDF üyesi Tuncay Yıldırım Özen, sürdürecek.
 
‘MUTLAK TECRİT SON BULSUN’
 
Basın toplantısına ESP ve SGDF üyelerinin yanı sıra İHD, HDP, TÖP, EMEP ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Açlık grevine giren Emrah Topaloğlu, İzmir ve İstanbul’dan sonra açlık grevinin Adana’ya taşındığını belirterek, cezaevlerinden başlanarak, tüm ülkeye yayılan tecride dikkat çekti. Hasta tutukluların durumuna değinen Topaloğlu, hasta tutukluların durumunun cezaevi idarelerinin ve ATK’nin inisiyatifine bırakıldığını belirterek, mutlak tecridin bir an önce son bulmasını istedi. Açlık grevinin gezici olarak devam edeceğini söyleyen Topaloğlu, dayanışma ve ortak mücadele çağrısında bulundu.
 
‘KAVALA BİLE EL KONULDU’
 
Cezaevlerindeki hak ihlallerine, hasta tutuklulara ve mutlak tecride dikkat çeken SGDF üyesi Tuncay Yıldırım Özen, iktidarın cezaevlerinde tecridi ağırlaştırarak, cezaevlerini zapt etmek istediğini ve iktidarın tutukluların yaşam haklarını ellerinden aldığını söyledi. Özen, açlık grevine girme sebebinin mutlak tecridin kaldırılması ve tüm kesimlerin gündemine koymak olduğunu dile getirdi. Bakırköy Kadın Cezaevi’nde olan tutuklu Birgün Mızrak’ın ağabeyi Mustafa Mızrak, kardeşinin sanatçı olduğunu, cezaevi idaresinin ders notlarına, fotoğraflarına ve bestelerine el koyduğunu, kavalın bile patlayıcı madde kullanımında kullanılabilir diye el konulduğunu belirtti.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan şahsında tüm cezaevlerinde ve ülkede mutlak tecridin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken AATUHAY-DER Eşbaşkanı Nimet Sezgin, devletin kendi hukukuna bile uymadığını belirterek, dayanışma ve ortak mücadele çağrısında bulundu. 
 
‘TECRİT SON BULSUN’
 
Son olarak ise ortak basın metnini Emrah Topaloğlu okudu. Hak ihlallerinin en ağırının İmralı Cezaevi’nde tecrit altında tutulan Öcalan üzerinde uygulandığına dikkat çeken Topaloğlu, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dünyayla bağlantısı tümden koparılmış durumda. Çünkü faşist Saray rejiminin beka sorununu çözmek için, baskı ve terörü artırmaktan, hapishaneleri çoğaltmaktan, tecridi katmerleştirmekten başka çaresi yok” diye konuştu.
 
Topaloğlu, Öcalan üzerindeki tecrit ile görüş yasağı olmak üzere cezaevlerinde ki tüm tutuklulara yönelik hak ihlallerinin son bulması için gerçekleştirdiklerini vurguladı.
 
Açlık grevine katılan Topaloğlu ve Özen’in bazı sivil toplum örgütü ve siyasi partileri ziyaret edeceği belirtildi. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.